פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הירי במוזיאון השואה: דיוקן של גזען מזדקן

   אלכוהוליסט, בעל מכה ובעיקר שונא יהודים ושחורים, כך תיארו את ג'יימס וו. וון ברון, בן ה-88 שפתח אתמול באש במוזיאון בוושינגטון

   ג'יימס וו. וון ברון החשוד בירי אמש (רביעי) במוזיאון השואה בוושינגטון הבירה, הוא יוצא מלחמת העולם השניה, אנטישמי בעל קשרים לקבוצות הדוגלות בעליונות הגזע הלבן שניסה לפני 30 שנים לקחת בשבי את חברי מועצת המנהלים של הבנק הפדרלי. וון ברון בן ה-88, אמן, איש פרסום וסופר, לפי הגדרתו, מתגורר באנפוליס שבמדינת מרילנד. יש לו היסטוריה של תוקפנות על רקע אנטישמי, גזעני.

   באתר האינטרנט שלו, וון ברון כתב כי ב-1981 הוא ניסה לבצע "מעצר אזרחי" (בארצות הברית, אזרחים פשוטים, שאינם בעלי סמכויות במסגרת החוק, יכולים לעצור מישהו) של חברי מועצת המנהלים בגין בגידה.

   כשוון ברון נעצר מחוץ לחדר הישיבות, הוא נשא עליו רובה, אקדח וסכין. המשטרה אמרה כי הגורם לניסיון הפיגוע הכושל היה זעמו של וון ברון על שיעור הריבית הגבוה והכלכלה הלא יציבה באותה תקופה בארה"ב. וון ברון הורשע שנתיים לאחר מכן בגין ניסיון לחטיפה ושוד מדרגה שניה, בין השאר, ונשלח לכלא לשש שנים וחצי.

   באתר האינטרנט שלו, תיאר וון ברון את המשפט: "הורשעתי בידי חבר מושבעים שחור, עורכי דין שחורים ויהודים ונשלחתי לכלא ל-11 שנים על ידי שופט יהודי. בית משפט יהודי/שחור/לבן לערעורים דחה את עתירתי". הספר שוון ברון כתב לאחר מכן מתאר את הדרכים "להגן על המשפחה הלבנה באמריקה". לפי הדיווחים, באתר טען וון ברון כי השואה היא המצאה ומזימה של היהודים "להרוס את מאגר הגנים הלבן". "באושוויץ מיתוס השואה הפך למציאות וגרמניה, ערש התרבות של המערב, הפכה למוקצה בקרב מדינות העולם", נכתב.

   עימות עם טום קלנסי

   לפי דיווח רשת "פוקס", ממסמכים של הצי האמריקאי עולה כי וון ברון התגייס לחיל ב-1942. בטופס הגיוס שלו, כתב וון ברון, אז בן ה-21, שהסיבה להתגייסותו היא "פטריוטיות". הוא שלט בשפות אנגלית וצרפתית לאחר שלמד בקולג'. וון ברון שוחרר מהצי ב-1956.

   בת דודו, וירג'יניה גרקר מסנט לואיס, אמרה בראיון כי לא ראתה את וון ברון כחמישים שנים וכי משפחתה נישלה אותו ומאמינה כי הוא חולה נפש.

   לפי מסמכים ציבוריים, כי ב-2004 ו-2005 וון ברון התגורר באיידהו, מעוז הארגון הגזעני "האומות האריות", בראשו עומד הניאו-נאצי ריצ'רד באטלר. הרשויות חוקרות עתה את התקופה בה בילה וון ברון באיידהו כדי להבין את פעולותיו אתמול. כמו כן, נחקרת השאלה כיצד הוא הצליח לרכוש כלי נשק מאחר שלפי החוק האמריקאי, לאסיר לשעבר אסור לרכוש נשק. "אנו עוקבים אחר הבחור הזה כבר שנים", אמרה היידי בייריך, מהמרכז לחקר פשעי שנאה. "הוא חושב שהיהודים שולטים בבנק הפדרלי, המערכת הבנקאית ובאופן כללי שהם רשעים".

   מסתבר שגם ביחסיו האישיים וון ברון הפגין את אותה אגרסיביות. לפי דיווח ה"ניו יורק דיילי ניוז", אישה, שהזדהתה כאישתו לשעבר, סיפרה כי וון ברון היה אלכוהוליסט גזעני ואלים ממנו התגרשה על רקע שנאתו כלפי יהודים ושחורים "שאכלה אותו מבפנים כמו סרטן". השניים היו נשואים בשנות ה-60 .

   לפני מספר שנים, וון ברון היה מעורב בחילופי דברים סוערים עם הסופר טום קלנסי שבעקבותיו כינה אותו סופר רבי המכר "אדיוט" ו"טיפש" שלא ראוי לתשומת לבו.