המלחמה על התקציב

עיני: "פקידי האוצר חושבים שהם הריבון"

יו"ר ההסתדרות תקף את התנהלות פקידי האוצר במהלך המשא ומתן על עסקת החבילה. שטייניץ: "המשבר יסתיים בתוך שנה וחצי"

עומר רבין
02/06/2009
נעם כהן

צילום: נעם כהן, עריכת וידאו: רן צימט)

"בזמן שיש מנהיגות נבחרת שמעוניינת בהידברות אמיתית, יושבים פקידים במשרד האוצר ובמשרדי ממשלה שאומרים בקול רם: 'אנחנו הריבון, ואנחנו הריבון ואנחנו הריבון' ושוללים עבודה משותפת" - כך האשים היום (שלישי) יו"ר ההסתדרות עופר עיני בנאום שנשא במסגרת כנס העסקים של העיתון כלכליסט בתל אביב.

עיני, ששיבח את שר האוצר, יובל שטייניץ, שנכח באולם ואת ראש הממשלה נתניהו על התנהלותם סביב ניסוח חוק התקציב הדו-שנתי, הדגיש את מחוייבותה של ההסתדרות להסכמות שהושגו: "סברתי שככל שהממשלה תהיה רחבה יותר - נוכל להתמודד טוב יותר עם איומים מבית ומחוץ. אני לא ממחנהו של ביבי נתניהו אך מאחר והוא נבחר לראש ממשלה, אני מאמין שחובתנו להושיט לו יד, כי נתניהו מצליח בשבילנו, ואם הוא יצליח - כולנו נצליח, אם הוא יכשל - כולנו נכשל. בשיחות שהיו התרשמתי שהוא באמת רוצה ללכת ביחד, ונכנסנו אחרי ההסכם הקואליציוני להתנהלות של הידברות שהשתוקקנו לה ורצינו אותה כל כך".

"הבעיה היא שבזמן שאנחנו מנהלים מו"מ רציני ואמיתי שבסיסו שיתוף פעולה עם המנהיגות הנבחרת - יושבים פקידים באגף התקציבים שאומרים 'אז מה אם ראש הממשלה החליט? כל מה שאני צריך זה לחכות שבועיים ולמסמס את זה! - ומילא זה שהם אומרים זאת בקול רם, אבל בסופו של דבר זה באמת קורה!", אמר עיני בזעם.

עיני קרא לשטייניץ, "לעדכן באופטימיות שלו סביב עסקת החבילה את האנשים הקטנים במשרדו", מאחר ולטענתו "הבשורה לא הגיעה לשם".

עיני סיים את דבריו בכנס באופטימיות ואמר: "השותפות הזו תעמיק ותתחזק ותעשה רק טוב למשק - נמשיך לצעוד יד ביד. אני מאוד מקווה שעסקת החבילה הזו היא עסקה ראשונה. אין ספק שלא כולם יצאו שבעי רצון, גם לא אני, אבל כשנכנסים לשותפות ורוצים לתרום, צריך לבוא בידיים נקיות ולהיות מוכנים גם לוויתורים".

עוד בוואלה!

אייפון 13, נינג'ה גריל ודייסון: כבר שמעתם על מסיבת המתנות של חצי חינם?

מערכת וואלה! בשיתוף חצי חינם

"הפתרון - מלחמה בעובדים הזרים"

שר האוצר יובל שטייניץ העריך בכנס כי בתוך כשנה וחצי תצא ישראל מהמשבר הכלכלי הקשה. בנאומו, קרא לחברי הכנסת להתאחד על מנת להביא לאישור התקציב ולתרום בכך למאמצים לייצב את המשק: "אזרחי ישראל מבינים טוב מאוד מהי המשמעות של שעת חירום בטחונית - וכשיש התקפת טילים על ישראל אנחנו יודעים באינסטינקט מותנה לשלב ידיים - ימין ושמאל, קואליציה ואופוזיציה. אנחנו מצויים היום בשעת חירום כלכלית - ברחבי הגלובוס מתחולל משבר שלא היה כדוגמתו מזה 70 שנה והמשבר הגלובלי הזה יוצר איום של ממש על הכלכלה הישראלית, על התעסוקה בישראל, על החוסן הכלכלי והלאומי שלנו".

"אני קורא לאזרחי ישראל וגם לחבריי הפוליטיקאים להתעלות לגודל השעה ולהבין שאנחנו במשבר קשה והוא עדיין בעיצומו - אנחנו לא לפני המשבר, אנחנו לא מעבר לו, אנחנו בעיצומו של המשבר", דברי שטייניץ.

שטייניץ טען כי משימתו הראשונה כשר אוצר היא ההתמודדות עם נתוני האבטלה הגואים וטען כי הצעד העיקרי במאבק זה הוא המלחמה בעובדים הזרים: "בישראל היום למעלה מ-400 אלף עובדים זרים ואנחנו מקום ראשון בעולם המערבי כולו במספר העובדים הזרים ששוהים דרך קבע כאן - ביחס לגודל המשק וגודל האוכלוסיה, שלושה רבעים מתוך העובדים הללו מועסקים באופן בלתי חוקי".

"אנחנו מצויים כעת בעיצומו של מהלך לגיבוש צעדי אכיפה והרתעה תקיפים ואני מוכן אף לומר דרקוניים - בשיתוף פעולה עם משרד המשפטים, עם רשות ההגירה ועם בתי המשפט, וכבר הקיץ ניישם צעדים ששום אזרח ושום מעסיק בישראל לא יעז עוד לעבור על החוק ולהעסיק עובדים זרים בלתי חוקיים על חשבון כוח העבודה הישראלי".

שטייניץ העריך כי המשק הישראלי מסוגל לייצר מספיק מקומות עבודה עבור אזרחי ישראל - באם תיפתר בעיית העובדים הזרים: "חייבים לפתור את בעיית העובדים הזרים לא רק כדי למנוע אבטלה, אלא כי גם יש כאן נזק כלכלי עקיף נוסף שאין צורך להרחיב בו - שלא לדבר על הנזק החברתי שיש לתופעה בטווח הארוך".

שטייניץ טען כי משימתו השנייה היא הטיפול במשבר בשוק הייצוא הנובע גם מירידה בביקושים (כתוצאה מהמשבר העולמי) אך גם מהירידה בשער המטבע. הוא כינה את התנהלות בנק ישראל במסגרתה נמשכות רכישות המט"ח של הבנק "מדיניות אחראית ואמיצה".

במהלך נאומו שיבח שטייניץ את שותפיו לעסקת החבילה - יו"ר ההסתדרות עופר עיני שנכח באולם וכן נציג המעסיקים, יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש על ש"התעלו לגודל השעה ושילבו ידיים במאמץ משותף".

שר האוצר התחייב פעם נוספת כי תקציב המדינה יעבור בכנסת במתכונתו הנוכחית: "התקציב יעבור בכנסת כפי שהוא, בלי הגדלה של הגירעון, עם תוואי יורד כפי שקבענו. עסקת החבילה יוצאת אל הפועל - כבר בימים אלה אלמנטים ראשונים שלה מתחילים להיות מיושמים, ואנחנו ושותפנו נעמוד בכל דבר ודבר שסיכמנו".

שטייניץ הוסיף, כי "התקציב ועסקת החבילה יתנו רוח גבית לתוכנית הזו שתשמור על מקומות העבודה של הישראלים ותשמור על כושר התחרות של היצוא הישראלי בעולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully