האמריקאי שריגל למען ישראל לא יישלח לכלא

בן עמי קדיש, שהודה בריגול למען ישראל בשנות ה-80 כשעבד כמהנדס בבסיס אמריקאי, לא ירצה עונש מאסר. "הפרשה עטופה מיסתורין"

רויטרס
30/05/2009

היהודי האמריקאי בן ה-85, בן עמי קדיש, שהודה בריגול למען ישראל בשנות ה-80 כשעבד כמהנדס מכונות בבסיס הצבא האמריקאי בניו ג'רזי, לא ירצה עונש מאסר. השופט המחוזי האמריקאי וויליאם פאולי הטיל על קדיש קנס של חמישים אלף דולרים אבל קבע כי קדיש לא יישלח לכלא. הוא אמר כי המקרה של קדיש "עטוף במסתורין". פאולי אמר כי "העובדה כי לקח לממשלת ארצות הברית 23 שנים להאשים את מר קדיש עטופה במסתורין".לדבריו, "זה ברור שארצות הברית יכלה להאשים את קדיש בפשעים חמורים הרבה יותר".

בתחילת השנה הודה קדיש באחד מארבעת סעיפי האישום שיוחסו לו, לפיו העביר כ-100 מסמכים מסווגים לסוכן ישראלי, ישראל גור (שכיהן הכיר נספח המדע בשגרירות ישראל בניו יורק), שהפעיל גם את ג'ונתן פולארד, על מנת שיצלם אותם. המסמכים כללו מידע על נשק גרעיני ועל מטוסי אף-15.

בן עמי הודה בחלק מהאישומים כחלק מעסקת טיעון, עליה חתם כדי להפחית בעונשו המקסימלי. אם היה מורשע בארבעת הסעיפים עונשו היה יכול להגיע למאסר עולם או אף גזר דין מוות. לאחר הודאתו היה עונשו המקסימלי יכול היה להגיע לחמש שנות מאסר. עם זאת, גורמים משפטיים העריכו כי התביעה תדרוש עונש של מספר חודשים ולא תערער במקרה שהשופט יחליט לוותר על מאסר, בהתחשב בגילו המתקדם ומכיוון שהאישומים מתייחסים לתקופה של לפני כ-30 שנה.

לאחר שהפרשה נחשפה בחודש אפריל האחרון, הודה קדיש בחקירתו כי ריגל למען ישראל, ואמר כי עשה זאת כיוון שרצה לסייע לישראל. בישראל טענו בעבר כי לא הפעילו מרגלים בארה"ב מלבד ג'ונתן פולארד, שנידון למאסר עולם בשנת 1985, באשמת ריגול לישראל בעת שעבד במודיעין של הצי האמריקאי.

  • בן עמי קדיש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully