"חיזבאללה בשלטון, יותר חופש פעולה לצה"ל"

שר הביטחון אמר שאם חיזבאללה ינצח בבחירות, הדבר יאפשר לצה"ל חופש פעולה רחב יותר מול לבנון. על צ' קוריאה: "דיבורים לא עוזרים"

פנחס וולף

שר הביטחון אהוד ברק הגיב היום (שלישי) לתוצאות התחקיר על פיהן חיזבאללה עומד מאחורי רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל חרירי. לדבריו, "הקשר הזה מחזק את היות חיזבאללה זרוע של אירן". ברק התייחס גם לבחירות הקרובות בלבנון ואמר כי "כבר היום חיזבאללה מחזיק בשליש משרי ממשלת לבנון. אם בבחירות הקרובות חיזבאללה יקבל נתח גדול יותר מהממשלה, זה חושף אותו יותר מבעבר לעוצמתו של צה"ל ויאפשר לנו חופש פעולה שלא היה לנו ביולי 2006".

ברק אמר גם כי בנסיעת ראש הממשלה החל דיאלוג עם ממשל אובמה בו הבהיר ראש הממשלה לממשל החדש את העמדה הישראלית וצרכיה. "הדיאלוג הזה ייקח זמן, יהיו בו עליות ומורדות ואנשי ממשל ישראלים נוספים ייקחו בו חלק, ביניהם גם שר החוץ אביגדור ליברמן ואני", אמר. עוד הדגיש ברק את הצורך להבהיר לאמריקאים כי אין קשר ישיר בין המאחזים לאירן. "זה לא שברגע שירד המאחז הלא חוקי האחרון, האירנים יינטשו את שאיפותיהם הגרעיניות לכן הדברים לא צריכים להיות תלויים זה בזה בצורה ישירה", אמר ברק.

ברק הדגיש כי אירן איננה מהווה איום רק למדינת ישראל ואמר כי היא מאיימת על יציבות האזור כולו ועל מדינות אירופאיות ואיסלמיות רבות. לדבריו, "איננו במצב שאפשר לומר לאמריקאים לנהל או לא לנהל דיאלוג עם אירן, אנחנו רק יכולים להביע את עמדתנו שהשיח צריך להיות קצוב בזמן". ברק אמר כי במקביל יש להכין תכנית סנקציות מקיפה ויעילה שתכלול סנקציות בתחומי הפיננסים והביטוחים של יבוא תזקיקים כבר במהלך הדיאלוג עם אירן. "באשר לנו איננו מורידים אף אופציה מהשולחן, אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים ואנחנו מציעים לאחרים לנהוג כמונו", אמר.

ברק אמר כי בעקבות ניסוי הגרעין של צפון קוריאה ברור כי "דיבורים, הכרזות וסנקציות לא עוצרים משטרים סוררים מלסכן את שלום העולם. הניסוי הוא תמרור אזהרה ומסר לעולם להתעורר. הסיכוי שההדברות בין ארה"ב ואירן יביא לעצירת המאמץ האירני להתקדם לגרעין צבאי הוא נמוך מאוד". ברק אמר כי האמריקאים מבינים עובדה זו והם רק חושבים שיש היגיון להדברות הזו בכל זאת. "זה לא יקרה, הם יצטרכו להתמודד אם האפשרויות בהמשך", סיכם ברק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully