דמיאניוק על ספסל הנאשמים

ג'ון דמיאניוק גורש מארצות הברית

דמיאניוק הגיע למינכן שבגרמניה, שם יעמוד למשפט בגין סיוע לרצח 29,000 יהודים במחנות ההשמדה במלחמת העולם השניה

  • ג'ון דמיאניוק
טלי גולדשטין

(צילום: רויטרס. עריכת וידאו: יאיר דניאל. קרייות: אילן שניג)

לאחר שורה של ערעורים שנדחו גורש הלילה (שלישי) ג'ון דמיאניוק (89) מארה"ב. מטוסו עזב את אדמת ארצות הברית ונחת במינכן שבגרמניה, שם יעמוד למשפט. אמש נלקח דמיאניוק מביתו באמבולנס והועבר למרכז הגירה באוהיו שם המתין לגירושו. על פי אנשי ההגירה שליוו אותו לא הראה דמיאניוק כל רגש בעת גירושו ולא אמר דבר.

"אני מצר על כך שהגירוש לקח כל כך הרבה זמן", אמר מנהל יד ושם אבנר שלו. "לפחות עכשיו יושג הצדק בנוגע לדמיאניוק". מאיר לאו, לשעבר הרב הראשי לישראל ויו"ר מועצת "יד ושם", אמר: "כל מילה של דור זה יכולה ללמד אותנו את הסיפור של השואה וזוועותיה. אדם זה היה כל כך מעורב בצד השני של הסיפור, אנחנו היינו הקורבנות. הוא השתייך לצד המרצחים. כל מילה שתישמע במשפט חשובה מאד לדור זה ולדורות הבאים".

דמיאניוק מוגדר על ידי מכון ויזנטל כמבוקש הנאצי מספר אחד. הוא מואשם בשותפות לרצח של 29,000 יהודים בתפקידו כשומר במחנה ההשמדה סוביבור. גירושו של דמיאניוק מארה"ב עוכב מספר פעמים בעקבות ערעורים שהגיש לבית המשפט האמריקאי.

(תוכן מקודם)

פיתוח מהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית יחולל שינוי בעור הפנים שלך

בשיתוף נומייר פלוס
לכתבה המלאה

טוען לחפותו

ג'ון איוון דמיאניוק ( 1920- ) נחשד בהיותו פושע המלחמה "איוון האיום" ממחנה המוות טרבלינקה. עם זאת, זיהוי זה לא הוכח במשפטו שנערך בישראל, שנודע כ"משפט דמיאניוק". כחייל בצבא האדום במהלך מלחמת העולם השניה, היה דמיאניוק, לפי טענת התביעה, שומר של האס.אס. ששירת במחנות ההשמדה סוביבור וטרבלינקה, ונהג להתעלל ולרצוח יהודים באכזריות מיוחדת.

אחרי המלחמה, היגר דמיאניוק לארצות הברית מאוקראינה, שם קיבל אזרחות אמריקאית והתגורר באוהיו. ב-1975, נכלל דמיאניוק ברשימה של אוקראינים, ששיתפו פעולה עם הנאצים בזמן המלחמה.

מאבקו המשפטי מול משרד המשפטים האמריקאי החל עוד ב-1975, כשעיתונאי אוקראיני כלל את דמיאניוק, שעבד כפועל במפעל מכוניות בקליבלנד שבאוהיו, ברשימה של אוקראינים, ששיתפו פעולה עם הנאצים בזמן מלחמת העולם השניה. בעקבות כך, ביקשה הפרקליטות בארצות הברית לבטל את האזרחות האמריקאית של דמיאניוק בטענה כי שיקר בשאלון. ב-1981 נענה בית המשפט לבקשה, שלל את אזרחות דמיאניוק ודרש את גירושו מהמדינה. הוא זוהה על ידי עדים, הוסגר לישראל ב-1986 והועמד לדין באשמה כי הוא "איוון האיום" מטרבלינקה.


ב-1988, לאחר משפט פומבי ומתוקשר, דן בית הדין המיוחד את דמיאניוק למוות, לאחר שנקבע כי זהותו הוכחה. דמיאניוק ערער על ההרשעה וב-1993 זוכה מחמת הספק. הוא גורש בחזרה לארה"ב, שם הושבה לו אזרחותו ב-1998. ב-2002 נשללה אזרחותו בשנית על ידי בית משפט אמריקאי בטענה כי דמיאניוק שימש כשומר נאצי בשלושה מחנות מוות אחרים. ב-2005 החליט בית המשפט להגירה בארצות הברית על גירושו לאוקראינה. פרקליטו טען כי באוקראינה צפוי דמיאניוק לסכנת מוות בשל מצבו הרפואי, אך בית המשפט האמריקאי דחה טענה זו.

לדברי דמיאניוק, הוא גויס לצבא הסובייטי ונשבה על ידי הגרמנים. הוא מכחיש כי סייע או שיתף פעולה אי פעם עם הנאצים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully