בג"ץ דן בעתירה נגד צה"ל: "היא לא רצינית"

בעתירה דרש ארגון "עדאלה" לפתוח בחקירה על מבצעים שערך צה"ל ב-2004. השופטים: "האם פעם פניתם לרשות בעניין פגיעה בישראלים?"

  • עדאלה
  • דורית ביניש
עדי שימחוביץ
יח"צ - חד פעמי

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: רן צימט)

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה

בג"ץ דן הבוקר (רביעי) בעתירה שהגישו ארגון "עדאלה" וארגון זכויות אדם פלסטיני בדרישה לפתוח בחקירה פלילית על פעולות צה"ל במבצע "קשת בענן" ו"ימי תשובה" שנערכו בעזה בשנת 2004. השופטים, דורית ביניש, חנן מלצר ואליקים רובינשטיין מתחו ביקורת על דרישה זו .

לדברי השופטים, על פי החוק הבינלאומי, במקרים מהסוג הנידון יש חובה על עריכת בדיקה פנימית שעשויה לעיתים להוביל לחקירה פלילית, אך חקירה פלילית אינה מתחייבת. בנוסף התייחסו השופטים לעובדה שהארגונים מבקשים חקירה פלילית על כל הפעולות במבצע ולא על מקרים פרטניים. "זה לא רציני, לדרוש לחקור את כל מי שהיה מעורב. צעד ענייני משפטי אין בעתירה הזו", אמרה ביניש. ביניש הוסיפה "אתם מדברים על חקירה ערטילאית לא על מקרים פרטניים. אי אפשר לעשות חקירה כזו אפשר להתמקד באירוע חשוב ולא בכל המלחמה".

בהמשך איבדו השופטים את סבלנותם לנוכח טענות עורך הדין חסן ג'ברין מ"עדאלה" כי יפנה לפורום בינלאומי אם לא ייענה בית המשפט לדרישתן. "לא אהבתי את נימת האיום של הליכה לפורום בינלאומי. מי שנדרש לבית משפט זה לא רומז כל רגע שאם לא יענו לבקשתו הוא ילך לפורומים אחרים", אמרה הנשיאה ביניש.

מלצר המשיך ולחץ על הארגונים ושאל אם עסקו אי פעם או הגישו פנייה לרשויות הפלסטיניות בנושא של תקיפה על ישראלים ובעניין גלעד שליט. בתגובה לטענת ג'ברין כי נערכו פניות כאלה ביקשו השופטים דוגמאות, אך ג'ברין לא סיפק אותן. השופט רובינשטיין התעניין האם יש בכלל מוסדות מקבילים לבג"ץ ברשות הפלסטינית ואילו ביניש אמרה כי היא גאה להיות חברה במוסד שאינו מקביל לשלטון חמאס. "בית המשפט בישראל עוסק בתיקים שבמדינות אחרות לא היו עוסקים בהם", אמרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully