"ישראל צריכה לבחור בין השתלבות להתבצרות"

עבדאללה מלך ירדן קרא לארה"ב ללחוץ על הממשלה החדשה לחדש את המו"מ עם הפלסטינים. לדבריו, "ישראל חייבת להבין שכל דחייה של הפתרון יהיה הרה אסון לעתידה"

רויטרס
25/04/2009

עבדאללה מלך ירדן הפציר אמש (שישי) בארצות הברית להפעיל יותר לחץ על הממשלה החדשה בישראל כדי שתחדש את המשא ומתן להקמתה של מדינה פלסטינית. "המחויבות האמריקאית להקמתה של מדינה פלסטינית חייבת לבוא לידי ביטוי באופן שאינו משתמע לשני פנים, הן במעשים והן במילים. זה מהותי לעמדתה של אמריקה", אמר המלך בדברים שנשא במרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. "האירועים כבר עתה בוחנים את אמינותה של ארה"ב. אלה כוללים את ההתבטאויות הישראליות בדבר הזזת שעון המשא ומתן לאחור", הוסיף.

עבדאללה, שנפגש מוקדם יותר השבוע עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הוסיף ואמר כי מעורבות רמת דרג של ארה"ב הכרחית בשיחות בין ישראל לפלסטינים, שהופסקו עם תחילתה של פעולת צה"ל ברצועת עזה בדצמבר האחרון. "ישראל חייבת להבין שכל ניסיון לדחות את הפתרון הזה יהיה הרה אסון לעתידה שלה ולא רק לעתידם של הפלסטינים", אמר המלך. "כשיש קיפאון, על ארה"ב לשבור את המבוי הסתום על ידי הצעת פתרון יצירתי משלה".

עבדאללה גם דרש מארה"ב ללחוץ על ישראל להפסיק את "בניית ההתנחלויות הבלתי חוקית" ואת המהלכים "לדחוף החוצה" את האוכלוסייה הערבית, המוסלמית והנוצרית של ירושלים. לדבריו, יוזמת השלום הערבית משנת 2002 היא האופציה הטובה ביותר עבור ישראל והוא הפציר בה להיענות לה.

"על ישראל לבחור עכשיו אם היא רוצה להשתלב באזור ולקיים יחסים נורמליים עם שכנותיה או אם היא רוצה להישאר בגדר 'מבצר ישראל'", אמר עבדאללה. "אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה חשובה המעורבות האמריקאית בעזרה לישראל לקבל את ההזדמנות שהעולם הערבי מציע לה. עכשיו זה הרגע שבו ארה"ב צריכה להוביל, על מנת להבטיח שלא יבוזבז עוד זמן":

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully