מדוע הושאר במעצר גשש שנפגע נפשית בעזה?

בית הדין הורה להשאיר את רס"מ הישאם סאעידה במעצר בבי"ח פסיכיאטרי, לאחר שתקף קצין. "זו פשוט בושה למדינת ישראל"

יהושע בריינר
24/04/2009

איך קורה שצה"ל מורה להשאיר במעצר גשש שידו משותקת והוא מאושפז במחלקה פסיכיאטרית? בית הדין לערעורים בקריה בתל אביב הורה אמש להשאיר במעצר את רס"מ הישאם סאעידה, גשש המאושפז במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים תל השומר לאחר הידרדרות במצבו הנפשי, בעקבות השתתפותו במבצע עופרת יצוקה. זאת לאחר שתקף קצין. בכך נענה בית הדין לבקשת הפרקליטות להותיר את סאעידה במעצר בבית החולים עד לדיון נוסף בנושא ביום שני, אז צפויה להתקבל חוות דעת נוספת לגבי מצבו הרפואי.

פרקליטו של הגשש, עו"ד שלומי ציפורי, צפוי להגיש הבוקר ערעור לבג"ץ במטרה שיורה על שחרורו. "המערכת הצבאית מחבלת בעצם השארתו של סאעידה במעצר, באפשרות שלו להחלים", אמר עו"ד ציפורי, "חלק מההחלמה איננו אפשרי כשהוא עצור".

תחילת הסיפור במרץ 2006. אז, שימש סאעידה כגשש בפיקוד צפון ונפצע במהלך התקלות עם חיזבאללה ונפצע בידו השמאלית שנותרה משותקת, והוא אף הוכר כנכה בעל 51% נכות ממשרד הביטחון. למרות שצה"ל קבע כי הפרופיל הרפואי החדש שלו אינו מאפשר לו ליטול חלק בפעילות מבצעית, המשיך צה"ל להעסיק את סאעידה במהלך מלחמת לבנון השנייה. לאחר המלחמה החל מצבו הנפשי להידרדר הוא אף נבדק מספר פעמים על ידי קציני בריאות הנפש, אולם גם זה לא הפריע לצה"ל להוציאו לפעילויות, והוא אף נטל חלק במבצע עופרת יצוקה בצפון הרצועה. לאחר המבצע חלה החמרה משמעותית במצבו הנפשי, ובמהלך שיחה עם שליש היחידה תקף סאעידה את הקצין, ונשלח למעצר.

על אף כי ששלושה מומחים לפחות, ובהם ראש ענף קליני במפקדת קצין רפואה ראשי בצה"ל בדקו את הגשש וקבעו כי לא היה אחראי למעשיו בשל מצבו, הורה בית הדין אתמול להשאירו במעצר עד לקבלת חוות דעת נוספת. משפחתו של סאעידה, אב לארבעה המתגורר בצפון הארץ, זועמים. "זו פשוט בושה למדינת ישראל", אומר האח עיסאם, "אין צדק במדינת ישראל. כל כך הרבה אנשים חייבים את חייהם לאחי, אבל אחרי שירות כל כך מוצלח הוא בסוף מוצא את עצמו מושפל". סאעידה עצמו זכה בעבר להיות מצטיין אלוף פיקוד הצפון ב-1999, הודות לגילוי שישה מטעני חבלה בדרך למוצב הבופור, זמן קצר לפני ביקור של אלוף פיקוד צפון דאז גבי אשכנזי במוצב. "אני קורא לרמטכ"ל ולכל הקצינים שאחי עבד עימם", פונה עיסאם שמבקש לשחרר את אחיו ולאפשר לו לקבל טיפול נפשי, "אחי זקוק לכם שתצילו אותו. אדוני הרמטכ"ל, אחי הציל את החיים שלך, תראה איך הוא מדמם עכשיו. הוא פצוע פיזית ונפשית אבל לצבא לא איכפת ממנו בכלל. אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "המקרה המדובר תלוי ועומד בבית הדין הצבאי לערעורים מטבע הדברים עד לסיום הדיון נבצר מאיתנו להתייחס לשאלות בנושא".

  • גשש
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully