מתכננים יציאה

הטיול השבועי: מנוחת מלכים

תצפית נוף מרהיבה למדבר יהודה וירושלים תוכלו למצוא בהרודיון - המקום בו בחר הורדוס בחר להיקבר

  • הרודיון
  • טיולים

הרודיון הוא אחד המבנים המרתקים וההרפתקנים ביותר של העולם הקדום. הורדוס, מצביא דגול ומי שאחראי על מבנים מפוארים כקיסריה, מצדה, ואפילו בית המקדש השני נקבר בהרודיון. כך נחשף על-ידי פרופ' אהוד נצר מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית במאי 2007 . התגלית הזו זיעזעה את העולם הארכיאולוגי אקדמי, אך לא רק אותו. זו הזדמנות לבחון מקרוב את מפעלו של "המלך הבנאי" ואת מקום קבורתו, וכן את אישתו ואשת בנו שנקברו אף הם באתר.

המלך הורדוס הקים כאן בין השנים 23 ועד 15 לפנה"ס מבנה המשלב ארמון ומבצר חזק. המבנה הוקף חומה כפולה שקוטרה 63 מטרים שהתנשאה לגובה של שבע קומות. בתוך המבנה הזה הקים הורדוס ארמון פרטי שכלל אולמות, חצרות ובתי מרחץ מפוארים.

מסביב לחומות נערמו ערמות עפר גדולות שיצרו הר מלאכותי בצורת חרוט. למרגלות ההר נבנה מעין "קאנטרי קלאב" מלכותי הכולל בריכה גדולה, בית מרחץ, בריכה מקורה ועוד. כל המתחם היה מוקף גנים מפוארים שהושקו במי הבריכה, כל זה באזור ספר המדבר, העני בגשם וחסר מקורות מים לחלוטין. על מנת לספק את המים לבריכה ולתושבי הארמון נבנתה אמת מים מיוחדת שהובילה מים מאזור בריכות שלמה, השוכנות צמוד לבית לחם.

על חשיבותו של הרודיון למלך הורדוס מעידה העובדה שזהו המקום היחיד שהורדוס נתן לו את שמו. גילוי קברו של הורדוס אחרי שנים רבות של חיפושים, מחזק את התחושה שהיה לו קשר רגשי חזק להרודיון ועל כן כנראה, גם בחר להיקבר בו. את הקסם שבמקום מרגישים היטב כאשר עורכים תצפית מפסגת ההר לכיוון ירושלים, בית- לחם ומדבר יהודה הבתולי.

בתקופת המרד הגדול כבשו הקנאים את ההרודיון והפכו את המקום לאחד מבסיסיהם. בזמן שהותם במקום בנו בית כנסת על מבנים קיימים ושרידיו ניכרים עד היום. בתקופת מרד בר כוכבא חצבו הלוחמים היהודים בבטן ההר מערכת מסועפת של מחילות. חלק מהמערכת הזאת מוארת ופתוחה כיום לביקורי קהל.

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבים? זו האמת

לכתבה המלאה

איך מגיעים?

ארמון ההרודיון, שוכן 15 ק"מ דרומית לירושלים בתחומי הגן הלאומי הרודיון. למגיעים מירושלים: לפני הכניסה לשכונת הר חומה, פונים במעגל התנועה ביציאה השנייה ימינה, נוסעים כ-7 ק"מ בכביש מס' 356 מהר חומה לכיוון תקוע- נוקדים וכ-2 ק"מ לפני צומת תקוע פונים שמאלה בעקבות השילוט להרודיון עד מגרש החנייה. משך הטיול: כשעה וחצי. כדאי לקחת: כובע, מים, נעלי הליכה, משקפת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully