פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עוכבה הסגרתו של ג'ון דמיאניוק לגרמניה

   בית המשפט בארצות הברית עיכב את הסגרתו של מי שמואשם במעורבות ברציחתם של 29 אלף יהודים במחנה הריכוז סוביבור

   בית המשפט בארצות הברית עיכב אמש (שישי) את הסגרתו של ג'ון דמיאניוק, יומיים לפני שהיה אמור להישלח לגרמניה על מנת לעמוד למשפט באשמת מעורבות ב-29 אלף מקרי רצח. "ככל הנראה לא יהיה שום גירוש ביום ראשון", אמר בתגובה בנו של דמיאניוק, "שופט ההגירה קיבל את העתירה שלנו לעכב את הגירוש".

   השופט ויין איסקרה הורה לעכב את הסגרתו של דמיאניוק עד שתתברר השאלה האם לפתוח מחדש את התיק בעניינו. עורכי דינו של דמיאניוק ביקשו את העיכוב בטענה שבריאותו הרעועה אינה מאפשרת לו לערוך את המסע. לדבריהם, הוא סובל מבעיות בעמוד השדרה, כשל בכליות ואנמיה וזקוק לעזרה כדי לעמוד וכדי להתנועע.

   בחודש שעבר הוציאה התביעה בגרמניה צו מעצר לדמיאניוק בגין מעורבות ברציחתם של 29 אלף יהודים בשואה. לדברי החוקר הגרמני הראשי לפשעי מלחמה של הנאצים, קורט שרים, נמצאו ראיות לכך שדמיאניוק שימש כשומר במחנה הריכוז סוביבור ובאופן אישי הוביל יהודים לתאי הגזים.

   מאז ומעולם טען דמיאניוק – יליד אוקראינה שהיגר לארה"ב בשנת 1951 – שלא היה לו כל חלק בשואה. לדבריו, הוא גויס לצבא הרוסי ב-1941, נפל בשבי הגרמנים שנה לאחר מכן, והוחזק במחנות מאסר גרמנים עד 1944. ב-1988 הוא נדון למוות בישראל על היותו "איוון האיום", שומר סדיסט במחנה הריכוז טרבלינקה בו נרצחו 870 אלף בני אדם, אך זוכה מחמת הספק על ידי בית המשפט העליון.

   מוקדם יותר השבוע, אמר בנו של דמיאניוק כי "בהתחשב בכמות הסבל והמוות שגרמה גרמניה הנאצית, זה בלתי נתפס שהגרמנים, שכמעט הרגו את אבי בקרב ולאחר מכן כשבוי מלחמה, רוצים עכשיו לקחת אותו כשהוא כל כך זקן וחלש עד שהוא בכלל לא יכול לטפל בעצמו".