עיטור ממלכתי לגלאון על מאבקה בסחר נשים

יחד עם חברת הכנסת לשעבר יקבלו היום מנשיא המדינה את העיטור גם מוקד הסיוע לעובדים זרים, ומחלק חקירות בימ"ר ת"א

אייל דץ
29/03/2009

חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, מוקד הסיוע לעובדים זרים, ומחלק חקירות ביחידה המרכזית של משטרת תל אביב, אלו הם הזוכים בעיטור הממלכתי למאבק בסחר בבני אדם שיוענק היום (ראשון) בטקס מיוחד. זוהי הפעם הראשונה שבה מוענק העיטור, זאת לאחר שלפני ארבעה חודשים החליטה ועדת השרים לטקסים ולסמלים להעניק עיטור שנתי למצטיינים במאבק בסחר בבני אדם. העיטור היה אמור להיות מוענק ביום העבדות הבינלאומי שחל בשני בדצמבר, אך בשל הקדמת הבחירות, נדחה הטקס במספר חודשים והוא יתקיים היום במשכן הנשיא בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה אהוד אולמרט.

סחר בבני אדם מתרחש בכל יום בכל העולם. מיליוני נשים גברים וילדים מועברים בין מדינות, תמורת תשלום, על מנת להעבידם בכפייה ובתעשיית המין. בישראל נסחרות מדי שנה מאות אלפי נשים ממדינות ברית המועצות לשעבר ולאחרונה אף מהפיליפינים ומסין. עובדים שמגיעים לעבוד בענפי החקלאות, הסיעוד והבניין חשופים גם הם לסחר כשמעסיקיהם נוטלים מהם את הדרכונים ומגבילים בכך את חופש התנועה שלהם. גם המנהג של חברות כוח אדם ישראליות רבות לגבות כסף מעובדים תמורת הזכות לעבוד הופך את העובדים לפגיעים יותר לסחר.

אלפי נשים נסחרות בישראל

בישראל נסחרות מדי שנה מאות אלפי נשים. המידע העדכני ביותר על סחר בבני אדם בישראל נמצא בדוח שנתי שמוציאה מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סחר עולמי בבני אדם. בדוח שהתפרסם ביוני שנה שעברה מוגדרת ישראל כיעד מרכזי לסחר בבני אדם. השנה חלה עלייה קלה בדירוגה של ישראל כמדינה בה מתקיימת פעילות ממסדית למיגור תופעת הסחר אך כותבי הדוח מציינים כי ממשלת ישראל עדיין לא עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים המינימליים.

בשנת 2003 פרסמו הארגונים "מוקד סיוע לעובדים זרים" "אישה לאישה" ו"מרכז אדווה" דוח מקיף בנושא סחר בנשים בישראל שהתבסס בין השאר על ראיונות עם למעלה מ-100 נשים שנסחרו. ממצאי הדוח מראים כי רובן המכריע של הנשים לא עסקו בזנות במדינת המוצא שלהן והגיעו לישראל בשל מצוקה כלכלית קשה. 40% מהנשים סיפרו כי נכלאו בבתי הבושת ו – 33% דיווחו על אלימות שהופעלה כלפיהן. מרבית הלקוחות של הנשים היו גברים ישראלים בני כל המעמדות וביניהם אף קטינים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully