פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   57% מעורכי הדין סובלים מתסכול מקצועי

   חלומה של האם היהודיה התנפץ: עפ"י הסקר שנערך בין חברי ועד מחוז חיפה של לשכת עוה"ד, 81% לא ממליצים על המקצוע לילדיהם

   נתונים לא מחמיאים על מצב מקצוע עריכת הדין עולים ממשאל שנערך בקרב עורכי ועורכות דין ממחוז חיפה: מהמשאל, שנערך באחרונה על ידי עו"ד הדס רביד-טמיר, ובו השתתפו 329 עורכי דין, עולה כי 57% מעורכי הדין לא אוהבים את עבודתם, ואחוז זהה לא מרוצים מבחירתם במקצוע. אחוז גדול יותר, 81%, לא היו ממליצים לילדיהם לעסוק בעריכת דין.

   מהסקר עולה כי שביעות הרצון נמוכה במיוחד בשנים הראשונות של העיסוק במקצוע. בין עורכי הדין שהוותק שלהם הוא עד חמש שנים, רק 30% מרוצים מהמקצוע ו-70% אינם מרוצים, ורק 12% אמרו כי ימליצו לילדיהם לעסוק במקצוע. חוסר שביעות הרצון, מוסבר כנראה בכך שבשנים הראשונות שכרם של עורכי הדין נמוך יחסית ואינו עולה בהרבה על שכרם של מתמחים. בנוסף, נדרשים מעורך הדין הצעיר שעות עבודה רבות.

   ואולם עם השנים המצב משתפר. עורכי דין עם ותק שבין חמש לעשר שנים העידו על שביעות רצון גדולה יותר: 49% מהם מרוצים מהמקצוע, לעומת רוב של 51% שאינם מרוצים. שיעור עורכי הדין עם ותק זה שהיו מוכנים להמליץ על המקצוע לילדיהם עלה ל-27%.
   אם תתמידו במקצוע לאורך שנים, כנראה שצפויה לכם עדנה - 58% מעורכי הדין שהוותק שלהם במקצוע הוא יותר מ-20 שנה, אמרו כי הם מרוצים מהמקצוע, ו-16% אמרו כי ימליצו לילדיהם לעסוק בו. 42% מקרב עורכי הדין בעלי ותק זה לא היו מרוצים מהמקצוע, ו-84% מהם אמרו כי לא ימליצו עליו לילדיהם.

   התוצאות עומדות להתפרסם בימים אלה בביטאון ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין "בדלתיים פתוחות". יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי, סבורה שהממצאים אינם מפתיעים, ומשקפים את הלך הרוח הכללי בשנים האחרונות בקרב עורכי הדין שמביעים חוסר שביעות רצון מהרמה המקצועית, רמת השיח ומההתנהלות של חלק מעורכי הדין.