פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שיגורו באן על בנייה חסכונית בכנס המאה

   שיגורו באן, אדריכל יפני המתמחה בפתרונות בנייה מגלילי קרטון ממוחזרים, ישתתף בכנסה המאה ביחל ב-1 האפריל ויציע פתרונות חסכוניים לבנייה בעיר

   מהו החזון העתידי של העיר תל אביב יפו למאה השנים הקרובות? מה החידושים האורבנים שיחדרו לחיינו בשנים הבאות ומהן הנחות היסוד לפיהן צריך לתכנן את התפתחותה של תל אביב-יפו במאה הבאה? שאלות אלה יעמדו במרכזו של כנס בין לאומי "כנס המאה" שיפתח ב-1 באפריל במשכן לאמנויות הבמה ויהווה את יריית הפתיחה לחגיגות המאה של תל אביב-יפו.

   מעל 300 משתתפים, מומחים ואישי ציבור מישראל ומכל רחבי העולם צפויים לקחת חלק בכנס שימשך יומיים, במסגרתו ייערכו מושבים בנושאי שימור מול פיתוח, בנייה ירוקה לעומת בנייה אפורה, זיהום אוויר ותחבורה, תכנון אסטרטגי, אתיקה סביבתית ועוד .

   הכנס מחולק להאזנה לניסיונם של אחרים, Case Studies מאלה שעשו את זה בעולם כולל ערים גדולות ומרכזיות שהתמודדו עם אותן בעיות, מתכנני ערים, אדריכלים, מעצבים, אמנים, עיתונאים והוגי דעות. באמצעות מרצים אורחים מחו"ל, דיונים וויכוחים עם אנשי מפתח מקומיים הקשורים לנושא, יתפתח דיון על דרכה של תל אביב במאה הבאה.

   לצד הכנס תתקיים תערוכה של 12 אוניברסיטאות מכל העולם, אשר התמודדו עם שאלות תכנוניות בתל-אביב העתידית. בית הספר עזריאלי לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ריכז את התערוכה, תחת הכותרת: מעיר גנים לעיר אקולוגית, תל אביב-יפו 2059 התערוכה תמוקם ברחבה של המשכן. ותהיה פתוחה לקהל הרחב למשך שבוע.

   בתים מנייר

   שיגורו באן הוא אדריכל יפני, המתמחה בפתרונות בנייה מגלילי קרטון ממוחזרים עבור נפגעי אסונות שבתיהם נהרסו. באן למד במכון לאדריכלות בדרום קליפורניה, ובבית הספר לאדריכלות Cooper Union, שם סיים את לימודיו בשנת 1984. בין השנים 1982 – 1983 שימש באן כשוליה בסטודיו של אראטה איסוזאקי, ובשנת 1985 פתח סטודיו משלו בטוקיו.

   בשנת 1996 זכה באן בפרס Kansai Architect Grand Prize ובפרס הראשון בתחרות עיצוב הפרסומות של מיאניצ'י. בשנת 1999 הוטל עליו לעצב את הביתן היפני עבור אקספו 2000 בהאנובר. באותה שנה השתתף באן בביאנלה בוונציה עם תצוגות של בתי נייר שעיצב בעקבות רעידת האדמה בקוב שאירעה בשנת 1995, אשר נועדו לאכסן את חסרי הבית באופן זול ופשוט.

   המחקר שלו בנושא שימוש בחומרים חסכוניים, במיוחד קרטון ובמבוק, החל בשנות השמונים של המאה העשרים, ונמשך עד היום בפרויקטים שעליהם הוא עובד: קרטון ופלדה עבור מוזיאון קטן בדיז'ון, קרטון עבור ארבעה בתים בפורטוגל, ובמבוק עבור מספר בתי מגורים בבייג'ין.