פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ברק התחייב: אקבל כל החלטה של הוועידה

   יו"ר העבודה הגיב לטענות שיחבור לממשלה גם אם ועידת מפלגתו תכריע נגד הצטרפות לקואליציה. "מבחינתי התשובה מובנת מאליה"

   יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק אמר הבוקר (ראשון) לפני ישיבת הממשלה כי במידה שהצעתו להיכנס לממשלתו של בנימין נתניהו לא תתקבל, הוא יישאר במפלגה. את הדברים אמר ברק בעקבות הטענות כי אם ועידת המפלגה תכריע נגד כניסה לקואליציה יחבור בכלן זאת ברק לנתניהו. לדבריו, "את השאלה הזו צריך להפנות לאלה שאיימו בפילוג. מבחינתי התשובה חיובית ומובנת מאליה".

   מוקדם יותר, אמר חברו למפלגה ח"כ עמיר פרץ בראיון לגלי צה"ל כי "לא יעלה על הדעת שמישהו יכנס מוסד כל כך רחב כמו ועידת המפלגה, ועוד יאמר שזה המוסד שצריך להכריע, ואחר כך יגיד 'אני לא מוכן להתחייב בפני הוועידה לקבל את החלטתה'.

   הוא הוסיף כי "מרגע שתתקבל החלטה, צריך לכבד אותה. אני חושב שאי אפשר לדרוש הליכים דמוקרטיים ולהחליט שאתה לא חלק מהדמוקרטיה רק בגלל שזה לא נוח לך. אבל ההתחייבות הזו צריכה להישמע מצד כולם. זאת אומרת, בראש ובראשונה מי שצריך להודיע חד משמעית שאכן ההליך הדמוקרטי מחייב אותו, ועליו לקבל כל החלטה שהוועידה תפסוק זה יו"ר המפלגה".

   חשיבותו של ברק במשרד הביטחון

   גם שרת החינוך יולי תמיר התייחסה הפתח ישיבת הממשלה לשאלת הצטרפותה של מפלגת העבודה לקואליצה המתגבשת, בה ברק מעוניין לשמש כשר הביטחון. בתשובה לשאלה האם משרד הביטחון יכול להמשיך לתפקד בלי שברק עומד בראשו, אמרה תמיר כי "אין אדם שלא יכול להיות לו תחליף. השאלה היא אם נציג אלטרנטיבה אידיאולוגית לשלטון הליכוד".

   שרי ממשלה, שאינם חברים בעבודה, התייחסו עם כניסתם לישיבה לשאלת חשיבות הצטרפותה של העבודה לקואליציה. הדעות בנושא היו חלוקות בין אלו שיהיו גם שרים בממשלתו המתגבשת של נתניהו לבין אלה שלא, קרי שרי קדימה שהולכים לאופוזיציה. השר יצחק כהן (ש"ס) אמר כי "לברק יש הרבה מה לתרום כשר ביטחון. ראינו זאת במבצע "עופרת יצוקה" ואני מקווה שהוא יצטרף לממשלה ויתרום". לעומתו השר גדעון עזרא (קדימה) אמר כי "ההשפעה של ברק בממשלה תהיה קטנה יותר מזו שתהיה לו באופוזיציה".

   "קרב על להיות או לחדול"

   ועידת מפלגת העבודה תתכנס ביום שלישי הקרוב כדי להכריע בשאלת הצטרפותה לקואליציה ולממשלתו של ראש הממשלה מיועד ח"כ בנימין נתניהו. בימים האחרונים הוחרף המאבק בין המתנגדים לתומכים במהלך, כאשר יו"ר המפלגה ח"כ אהוד ברק סירב להתחייב שיקבל כל הכרעה שעליה תחליט הוועידה.

   אהוד ברק, מתן וילנאי, בנימין בן אליעזר ושלום שמחון תומכים בכניסה לממשלה. ואילו בנוסף לפרץ, המתנגדים הנחרצים למהלך הם אופיר פינס, איתן כבל, שלי יחימוביץ', ויולי תמיר. גם אבישי ברוורמן ודניאל בן סימון מתנגדים לכניסה לממשלה, אלא שההערכה היא כי אם יוחלט בוועידה להיכנס לממשלה, הם יקבלו אותה. לעומתם, יצחק הרצוג ואורית נוקד מתנגדים לכניסה לממשלה אך ההערכה היא שבסופו של דבר הם יישרו קו עם ברק ויביעו תמיכה מסויגת בכניסה לממשלה.

   ח"כ אופיר פינס אמר אתמול בסמינר צעירים של המשמרת הצעירה במפלגת העבודה כי "אם מפלגת העבודה תיכנס לממשלת נתניהו זה יהיה סופה, וקדימה תהיה האלטרנטיבה היחידה. זהו קרב של להיות או לחדול. ביום שלישי נלחם על כבוד המפלגה עבור מייסדיה ועבוד הדור הצעיר".

   שני המחנות בסיעת העבודה עושים הכל כדי שהוועידה תחליט על פי רצונם. גורמים במפלגת העבודה העריכו בשיחה עם וואלה! חדשות, כי לכל צד ישנם 400 חברים, והמאבק הוא על ה- 600 שנותרו. השאלה הגדולה תהיה כיצד ינהג ברק אם יפסיד ואיך ינהגו חברי הסיעה המתנגדים לכניסה לממשלה, במידה שהוועידה תחליט על הצטרפות לממשלה.