גלעד שליט בכל מחיר? המומחים חלוקים

רמי איגרא ועו"ד אמנון זכרוני, שניים שהיו מעורבים במשאים ומתנים לשחרור שבויים ישראלים חלוקים האם יש לשחרר את שליט תמורת אסירים

יהושע בריינר
16/03/2009

"אם עסקת שליט תצא לפועל זו תהיה כניעה מוחלטת של המדינה. הדבר יביא לכך שבעוד שנתיים יחטפו לנו חייל נוסף, והציבור שוב ייאבד את עשתונותיו על מדרכות ירושלים", כך אומר לוואלה! חדשות, רמי איגרא , מי שעמד בעבר בראש חטיבת השבויים והנעדרים במוסד, זאת על רקע הדיווחים על התקדמות המשא ומתן לשחרור החייל החטוף.

איגרא יוצא נחרצות כנגד החזרת 450 המחבלים שישראל צפויה לשחרר בתמורה להחזרת שליט. "אין כאן משא ומתן אלא סחיטה פלסטינית. עופר דקל וראש השב"כ יובל דיסקין יצאו לנהל משא ומתן ללא כל אלטרנטיבה, ומנגד הימין מעדיף שלא לדבר, על מנת לומר בעוד כך וכך שנים 'אמרנו לכם'. זאת גם הסיבה שבנימין נתניהו שותק, כי כשהמחבלים שישוחררו יחזרו לטרור, הוא יוכל להגיד 'אמרתי לכם". אומר איגרא. "כמובן שאני מחבק את משפחת שליט ומקווה לשחרור בנם , אבל אני גם דוחה בשאט נפש את הלחץ התקשורתי לביצוע העסקה. לחץ שמביא את הפוליטיקאים לקבל החלטות פופוליסטיות. אם העסקה תצא לפועל, ניתן לומר כי התקשורת הורידה את המדינה על ברכיה, והכול משיקולי רייטינג".

לדברי איגרא, "מה שאבסורד בעיניי זה שכולם אומרים שאחרי השחרור ההמוני של מחבלים הפעם, אנחנו נקבע סטנדרטים לגבי החטוף הבא, אבל האם הסטנדרטים האלה יעמדו לנו כשגברת שליט הבאה תגיע בעוד איקס שנים? העסקה תביא למגיפה של חטופים ואלו שישוחררו יחזרו לטרור, בזה אין ספק. אז נצטרך להביט בעיניים לא רק של הנרצחים, אלא גם של אלא שמיועדים להירצח וכל זה בגלל שאנחנו מדינת חסרת סבלנות ולא בוגרת. אז נכון שיהיו כאלה שיגידו שזה דווקא מה שיפה במדינה שלנו, אבל עם כל הכבוד, מלכות יופי לא הולכות למכולת. ככה אי אפשר לשרוד".

איגרא, שעסק במסגרת תפקידו בפרשת ארד, דוחה את הטענות לפיהן הכשלת העסקה כעת תגרום לפרשת רון ארד נוספת. מי שאומר כך לא יודע דבר וחצי דבר על פרשת רון ארד. "זו דמגוגיה ופרופוגנדה ברמה הנמוכה ביותר. לפלסטינים יש אינטרס עליון להשאיר את שליט בחיים והם ילכו לסיבוב נוסף של משא ומתן כשהפעם המחיר יהיה נמוך בהרבה. ההשוואות הללו הם שטויות במיץ עגבניות". למרות הדברים הללו, איגרא מאמין כי ממשלת אולמרט תסכים לבצע את העסקה אך לדבריו, "אולמרט כבר הפתיע בעבר לטובה, ואני מקווה שייעשה כך גם הפעם ולא ילך על העסקה".

"הלחץ של התקשורת הוא חיובי"

מנגד עומד עורך הדין אמנון זכרוני, שלקח חלק בעבר במספר משאים ומתנים לשחרור שבויים ישראלים. זכרוני טוען כי על ישראל לעשות הכול על מנת לשחרר את שליט, כולל החזרת מבוקשים עם דם על הידיים. "אין מנוס מזה", אומר זכרוני, "זו סוגיה קשה, אבל כשאתה יוצא מנקודת ההנחה שלי שיש לעשות הכול על מנת להחזיר חייל להוריו, ברור לך שצריך להחזיר גם כאלה עם דם על ידיהם. לדעתי הדבר החשוב שקורה היום הוא שכעת אנחנו מתרכזים במשא ומתן ישיר לגבי שחרורו של שליט, ולא מתעסקים במקביל בנושאים מדיניים. כשעמוס גלעד היה השליח, הוא עסק במכלול של נושאים, כששליט אחד מהם, וזה היה אחד המשגים שלנו לאורך הדרך. במקום להתעסק בנקודה המרכזית, כרכנו את העסקה במעגל רחב של נושאים, במקום להתרכז רק בשליט".

זכרוני, שהיה בעברו גם יועץ מיוחד של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין לענייני שבויים ונעדרים, מאמין כי הישארותם של דיסקין ודקל במצרים, לצד הדיווחים על הצטרפותו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד ג'עברי לדיונים, מראים על התקדמות משמעותית. "הערכה שלי היא אופטימית, ואני מקווה שכעת הדברים מתנהלים לא דרך המצרים, אלא במשא ומתן ישיר. אינני נביא ואני לא יודע האם העסקה תצא לפועל בימים הקרובים, אבל בפועל עד כה לא התחשבנו בגורם הזמן. כמו כן, הממשלה כבר הודיעה שהיא מוכנה לשחרר אסירים עם דם על הידיים ולכן ברור שהדברים השתנו, כך שיש מקום להביע אופטימיות".

עו"ד זכרוני גם התייחס לדבריו של איגרא על הלחץ התקשורתי המופעל בימים האחרונים לביצוע העסקה. "הלחץ של התקשורת הוא חיובי, כי אנחנו רואים שהוא הביא להתקדמות במשא ומתן. לומר שהלחץ הזה יביא להחלטות פופוליסטיות היא אמירה לא נכונה, כי לאולמרט אין אינטרס להיבחר שוב והדבר לא קיים לגביו. גם האמירה שהעסקה תביא לחטיפות נוספות היא דמגוגית, כי אם כך אז מה עדיף, שיהרגו את אנשינו או שיחטפו אותם? כמובן שיש סיכונים, אך אלה סיכונים שנצטרך לקחת בחשבון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully