בעיות במגזר: הערבים מרוויחים חצי מהיהודים

ממחקר שערכה אגודת הגליל עולה כי ההכנסה החודשית למשפחה במגזר הערבי עומדת על 6,878 שקלים בחודש. "הנתונים מדאיגים"

  • המגזר הערבי
ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

ההכנסה החודשית למשפחה ערבית בישראל עומדת על כמחצית מההכנסה החודשית למשפחה במגזר היהודי, כך עולה ממחקר סטטיסטי על האוכלוסייה הערבית בישראל שערכה אגודת הגליל שמסכם את שנת 2007. ההכנסה החודשית למשפחה במגזר הערבי עומדת על 6,878 שקלים בחודש, בהשוואה לכ-13,000 שקלים במגזר היהודי.

מהמחקר עולה עוד כי ההכנסה החודשית במגזר הערבי נמוכה מההוצאות החודשיות שעומדות על ממוצע של 7,054 שקלים. בישראל יש כמיליון מאה ושלושים אלף תושבים ערבים המהווים 17% מהאוכלוסייה הכללית, מתוכם 82% מוסלמים, 9.4% נוצרים, ו-8.5% דרוזים. מרביתם מתגוררים באזור הצפון והיתר גרים בחיפה, בדרום ובמרכז. 7.6% מהערבים גרים בערים מעורבות.

94.5% מהמשפחות הערביות מחזיקות ברשותם בתים, כאשר 46% מהמשפחות הערביות גרות בבתים שגודלם 120-160 מטר מרובע, ו-23% מתגוררות בבתים בגודל של 80-120 מטר מרובע. לכ-50% מהמשפחות הערביות יש מחשב בבית, ל-65% יש מכונית פרטית ובשליש מהבתים יש חיבור לרשת האינטרנט. בין הגילאים 18-60 77% מהתושבים במגזר הערבי מחזיקים בטלפון נייד.

מתוך האוכלוסיה הערבית 63.7% מתחתנים עם בן או בת זוג שאין להם קרבה משפחתית. 18.1% מתחתנים עם בן או בת זוג בקרבה ראשונה, ו18.2% מתחתנים עם בן זוג בקרבה רחוקה יותר מהמשפחה המורחבת. ממוצע הנפשות למשפחה ערבית 5.04 נפשות וזה לעומת 4.57 במגזר היהודי. בשנים האחרונות חלה ירידה בממוצע הנפשות במשפחה הערבית לעומת עלייה בממוצע הנפשות במשפחה במגזר היהודי.

חבר הכנסת ד"ר עפו אגברייה (חד"ש) אמר לוואלה! חדשות כי "נתוני המחקר מדאיגים משום שעולה מהם כי החברה הערבית נמצאת בשכבות החלשות והנזקקות בישראל. 50% מהמשפחות הערביות נמצאות מתחת לקו העוני. כמגזר עני הוא פשוט לא יכול להתפתח. המרחק הרב של האוכלוסיה הערבית מהשירותים הרפואיים משפיע על אחוזי התמותה והתברואה, אפשר לשפר זאת אם נהפוך את שירותי העזרה הרפואית הדחופה לזמינה וקרובה יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully