פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   היום לפני: הופעת הבכורה של ברבי

   וגם: תושבי צפון אירלנד מתנגדים לאיחוד עם דרום אירלנד, בתו של יוזף סטלין עורקת למערב, הברבימניה מתחילה ונפוליאון מתחתן

   צפון אירלנד דוחה את הדרום

   תושבי צפון אירלנד הצביעו פה אחד ב-9 במרץ 1973 להישאר חלק מבריטניה. במשאל עם שנערך בנוגע לעתיד המחוז, 57% מציבור הבוחרים הצביעו בעד שימור את הקשרים עם בריטניה. חרם על האוכלוסייה הקתולית הביא לכך שרק כמה אלפים בודדים הצביעו בעד איחוד אירלנד. פחות מ-1% מהאוכלוסייה הקתולית בצפון אירלנד הצביעה במשאל העם.

   אירלנד, שהיתה חלק מהממלכה המאוחדת עד תחילת המאה ה-20, הוכרזה כעצמאית ב-6 בדצמבר 1921 בעקבות מלחמה. בהסכם העצמאות בחרו שישה מחוזות בצפון אירלנד להישאר חלק מהממלכה המאוחדת של בריטניה, וקיבלו מעמד של שלטון עצמי - כך פוצל האי בין צפון אירלנד הפרוטסטנטית ברובה, לבין הרפובליקה של אירלנד החופשית והקתולית.

   עד שנות השישים שרר שקט יחסי בצפון אירלנד, אם כי האוכלוסייה הקתולית סבלה מדיכוי ואפליה. בשנות השישים לבשו שאיפות העצמאות של הקתולים באי, שתמכו באיחודו מחדש, אופי טרוריסטי. המתח הגיע לשיא לאחר שצנחנים בריטים בעיר דרי הרגו 14 אזרחים בלתי חמושים במהלך הפגנה נגד השלטון הבריטי. "יום ראשון העקוב מדם", כונה אותו יום ב-30 בינואר 1972 וצפון אירלנד עמדה על סיפה של מלחמת אזרחים.

   בשנות ה-90 הוחלפה הנהגת השין פיין (הזרוע הפוליטית של מחתרת ה-IRA ), שהיתה מסורה להפיכת אירלנד כולה למדינה סוציאליסטית אחת, בהנהגה מתונה יותר, וכך החל תהליך שלום בניצוחו של ראש ממשלת בריטניה ג'ון מייג'ור. "הסכם יום שישי הטוב" מ-1998 איפשר יצירת גופים בהם יוצגו כל הזרמים באירלנד הצפונית, וכלל הוראות בדבר זכויות האזרח, שחרור אסירים ופירוק מנשק. ב- 2002 הושעתה פעילות ה-IRA וב - 2005 הודיעה המחתרת האירית כי היא מתפרקת מנשקה, זונחת את המאבק האלים וממשיכה את מאמציה להשתחרר מהבריטים בדרכים פוליטיות.

   בתו של סטלין עורקת

   ב-9 במאי 1967 ביקשה בתו של הרודן הסובייטי יוזף סטלין מקלט פוליטי בשגרירות האמריקאית בהודו. מאז מת אביה ב-1953, שמרה סווטלנה אלילויבה, שאימצה את שם המשפחה של אימה לפני הנישואין, על פרופיל נמוך. היא התגוררה בדירה סמוכה לשגרירות הבריטית במוסקבה ועבדה כתחקירנית ומתורגמנית.

   סווטלנה היא בתם היחידה של סטלין ואשתו השניה, שהתאבדה ב-1932 כשסווטלנה היתה בת תשע. בגיל 18 התחתנה סווטלנה עם סטודנט יהודי מאוניברסיטת מוסקבה, בניגוד לרצון אביה. לאחר שהנישואין התפרקו, נשלח הבעל לשעבר למותו במחנה עבודה בסיביר. בעלה השני של סווטלנה היה יורי ז'דנוב, בנו של אנדריי – בן בריתו של סטלין. גם נישואין אלו לא צלחו. ב-1964 התחתנה סווטלנה עם ברג'ש סינג, קומוניסט הודי שמת כשנתיים לאחר מכן.

   סווטלנה הגיעה להודו כדי לקבור את בעלה. ככל הנראה, היא תכננה לנסוע לז'נבה לאחר שרשויות הודו סירבו לתת לה אישור להישאר במדינה מחשש לפגיעה ביחסים בין הודו לברית המועצות. רשויות שוויץ אישרו לסווטלנה להישאר במדינה שלושה חודשים. לארצות הברית היא הגיעה לבסוף באפריל 1967.

   עם הגעתה לניו יורק, ערכה סווטלנה מסיבת עיתונאים במהלכה זעזעה את העולם כשהוקיעה את משטר אביה, למורת רוחו של השלטון הסובייטי בבריה"מ. מאוחר יותר באותה שנה, פרסמה סווטלנה את זיכרונותיה.

   סווטלנה הפכה לאזרחית אמריקאית ושינתה את שמה ללנה פיטרס כשנישאה לאדריכל האמריקאי וויליאם פיטרס ב-1970. למרבה ההפתעה, הזוג נפרד לאחר לידת בתם אולגה. סווטלנה שבה לברית המועצות ב-1984 והתיישבה בטביליסי, בירת גאורגיה – ארץ הולדתו של סטלין. ב-1986 היא עזבה שוב את ברית המועצות לארה"ב ובשנות ה-90 העתיקה את מגוריה לאנגליה.

   ברבי נולדת

   היום לפני 50 שנים בדיוק, העניקה בובת הברבי את הופעת הבכורה שלה ביריד הצעצועים האמריקאי שנערך בעיר ניו יורק. מתנשאת לגובה של 28 סנטימטרים ומתהדרת בשיער בלונדיני גולש, ברבי היתה הבובה הראשונה בעלת מאפיינים של מבוגר שיוצרה בארצות הברית בייצור המוני. האחראית לבובה היתה רות הנדלר, מייסדת חברת מאטל. לאחר שצפתה בבתה הצעירה מואסת בכל בובות התינוקות שלה, הבינה הנדלר כי יש מקום בשוק הצעצועים לבובה שתאפשר לילדות צעירות לדמיין את העתיד.

   הופעתה החיצונית של ברבי עוצבה על פי בובה גרמניה בשם לילי. מאטל רכשה את הזכויות ללילי ועיצבה אותה מחדש. לילי אף קיבלה שם חדש – ברברה, על שם בתה של הנדלר. מאטל השתמשה בפרסום באופן ממוקד לקהל היעד. ב-1961, הדרישה העצומה לברבי הובילה ללידתו של קן – הגבר בחייה. קן נקרא על שם בנה של הנדלר. חברתה הטובה של ברבי, מידג', הופיעה ב-1963, אחותה הצעירה סקיפר התווספה בשנה שאחרי.

   במהלך השנים, ייצרה ברבי רווחים אדירים ומחלוקת לא פחות גדולה. מחד גיסא, היו שטענו כי ברבי סיפקה חלופה לתפקידים המסורתיים של האישה בשנות ה-50. ברבי החזיקה בשורה של משרות שונות: דיילת, רופאה, טייסת, אסטרונאוטית, ספורטאית ואפילו מועמדת לנשיאות. מאידך גיסא, היו שטענו כי בגדי המעצבים, המכוניות והבתים של ברבי עודדו ילדים להפוך לתאבי בצע וחומרניים.

   אולם, צורתה של ברבי היתה הסוגיה השנויה במחלוקת יותר מכל. מותניה הצרות והחזה הענק שלה גרמו לרבים לטעון כי ברבי מספקת לילדות הקטנות מושג מעוות ולא מציאותי של גוף האישה, שבסופו של דבר פוגע בתפיסת הגוף שלהן.

   ואף על פי כן, ברבי היא אחת הבובות המצליחות ביותר בעולם. מאז 1959, מעל 800 מיליון בובות של משפחת ברבי המורחבת .

   נפוליאון מתחתן

   בינואר 1796, הציע הגנרל נפוליאון בונפרטה נישואין לפילגשו המבוגרת ממנו בשש שנים, מארי ז'וזף רוז דה בוהרנה. רוז היתה אלמנתו של הרוזן אלכסנדר דה בוהרנה, שהוצא להורג בגין בגידה. ב-9 במרץ 1796 נישאו השניים בטקס אזרחי ורוז הפכה לז'וזפין.

   נפוליאון, שקרנו כמצביא הלכה ועלתה עם השנים, אהב את ז'וזפין בכל ליבו ונהג לשלוח לה מכתבי אהבה לוהטים משדה הקרב. למרות האהבה ששררה בין בני הזוג, שניהם נהגו להשתעשע עם שותפים שונים למיטה והשמועות על בגידות, במיוחד מצד ז'וזפין, גרמו ליחסים לעלות על שרטון.

   למרות הכול, טקס ההכתרה של נפוליאון לקיסר צרפת ושל זו'זפין לקיסרית, לו התנגדה בתוקף משפחתו של נפוליאון, נערך על ידי האפיפיור פיוס השביעי בקתדרלת נוטר דאם שבפריז ב-2 בדצמבר 1804. בניגוד למקובל, נפוליאון הכתיר את עצמו ואת אשתו.

   אולם, סיפור האהבה נגמר כשלאחר שנים התברר שז'וזפין לא תוכל ללדת יורש לנפוליאון. הקיסרית הסכימה לגירושין מרצון כדי שהקיסר יוכל להתחתן שנית ובתקווה, להביא יורש לעולם. הגירושין נערכו ב-10 בינואר 1810. ב-11 במרץ 1811, התחתן נפוליאון עם מארי לואיז, בתו של פרנץ הראשון קיסר אוסטריה. מארי לואיז ילדה לו בן כבר באותה שנה, הוא נפוליאון ה-2.

   יום הולדת שמח

   ז'ולייט בינוש (1964 - ) - שחקנית צרפתיה וזוכת אוסקר.

   הלכו לעולמם

   מנחם בגין (1913 - 1992 ) - ראש הממשלה וחתן פרס נובל לשלום.

   צ'רלס בוקובסקי (1920 - 1994 ) - אחד המשוררים והסופרים האמריקנים הטובים במאה ה-20. מחשובי היוצרים בשלהי תקופת ה"ביט".

   רוברט מייפלת'ורפ (1946 - 1989 ) - צלם אמריקאי שנודע במיוחד בצילומים של פרחים, גברים ערומים ופורטרטים גדולים בשחור-לבן. מת מאיידס.