יום האישה: הכי מנוצלות - עובדות חינוך ורוווחה

דו"ח של "קו לעובד" חושף כי המקצועות המועדים ביותר לפגיעה בתחום חוקי העבודה הם אלו הנחשבים "נשיים" - חינוך,רווחה, פקידות,זבנות ומלצרות. המנוצלות ביותר: במגזר החרדי

אייל דץ

עובדים במקצועות החינוך או הרווחה? הסיכויים שלכם להיפגע מהפרת חוקי עבודה גבוהים יותר משל עובדים אחרים. כך עולה מהדו"ח השנתי של עמותת זכויות העובדים "קו לעובד" שפורסם היום (ראשון) לכבוד יום האישה הבינלאומי. מן הדו"ח עולה כי כל התחומים המועדים ביותר לפגיעה בתחום חוקי העבודה, למעט ענף השמירה והאבטחה, הם ענפים הנחשבים "נשיים" -חינוך, טיפול ורווחה, פקידות, מכירות וזבנות, מלצרות ועוד.

הדו"ח, המסכם את פניות העובדים לעמותה בשנת 2008, נגזר מ-5,500 פניות של עובדים לעמותה בשנה האחרונה. הדו"ח חושף תופעות ומגמות חדשות בשוק העבודה בישראל ומציג תמונת מצב לשנת 2008 של ההפרות השכיחות בשוק העבודה. בין התלונות החמורות שהגישו עובדות בענפים אלו וצויינו בדו"ח: הלנות שכר קבועות או סירוב לשלם שכר, אי תשלום שכר מינימום, קנסות, יחס רע ומשפיל, סירוב לתת חופשה, אי מתן יום מנוחה שבועי ועוד.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה

מגזר החינוך החרדי - הפגוע ביותר

על פי הדו"ח, חלה עליה גדולה השנה במספר התלונות מתחום החינוך והרווחה על ידי עובדות שאינן מועסקות במגזר הציבורי, או מועסקות באופן עקיף במגזר הציבורי. על פי הדו"ח, מספר העובדות במסגרות חינוך שפנו ל"קו לעובד" באמצעות המייל או הקווים החמים, היה השנה אף גבוה יותר ממספר המתלוננים מתחום קבלני הניקיון והשמירה.

עוד עולה מהדו"ח, כי תת מגזר העובדות הבלתי מקצועיות במערכת החינוך, בעיקר סייעות, מלוות, ומשגיחות בבחינות, הוא אחד המגזרים המנוצלים ביותר, כאשר מתוך מערך עובדי החינוך והרווחה הפגיעים, נראה כי מגזר החינוך והרווחה החרדי הוא הפגוע ביותר מבחינת הפרת חוקי עבודה.

עו"ד מיכל תג'ר, עורכת הדו"ח ועובדת ב"קו לעובד": אמרה כי "היעדרה של התארגנות עובדים, לצד היעדר מוחלט של יציבות וביטחון תעסוקתי שחשו כל העובדים שפנו אלינו, הביא לחולשה גדולה של העובדים, בכל התנהלותם על המעסיק. קו לעובד ימשיכו לעזור לעובדים המקופחים והמנוצלים ביותר במשק, בהם עובדים ישראלים בשכר נמוך, מהגרי עבודה ועובדים פלסטינים. הארגון ימשיך לפעול בערוצים משפטיים וציבוריים לסייע לעובדים במימוש זכויותיהם ולחשיפת תופעות של ניצול ביחסי העבודה מתוך מגמה לצמצם את הפערים בחברה."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully