האישה שניסתה להציל את אנה פרנק חוגגת 100

מיפ חיס, עוזרת הבית ההולנדית של אנה פרנק ומשפחתה, חגגה יום הולדת 100. חיס ניסתה להציל את משפחת פרנק מפני הנאצים

טלי גולדשטין
15/02/2009

הניצולה האחרונה בקבוצה שסייעה להחביא את אנה פרנק ומשפחתה מפני היד הארוכה של הנאצים חגגה יום הולדת מאה. מיפ חיס תציין היום (ראשון) את יום הולדתה בחברת קרובי משפחה וידידים. כנשאלה על פשר החגיה הצנועה, הסבירה מיפ כי אין היא ראויה לתשומת לב מיוחדת מאחר שרבים אחרים עשו הרבה יותר על מנת להגן ולהציל את יהודי הולנד.

חיס עבדה כעוזרת של אביה של אנה פרנק, אוטו, עוד לפני פרוץ מלחמת העולם השניה. משפחת פרנק נאלצה להתחבא מפני הנאצים. מ-1942-1944, בעליית גג קטנה בבית באמסטרדם תפסו מקלט משפחת פרנק – שמנתה ארבע נפשות – וששה בני אדם נוספים. חיס סייעה לקבוצה במחבוא והעבירה לה משלוחי מזון תוך כדי סיכון חייה .

ב-1944 קיבלו רשויות הולנד מידע לגבי מקום הימצאותה של משפחת פרנק. אנה פרנק, שהתפרסמה הודות ליומן שכתבה במסתור ושיצא לאור לאחר מותה על ידי אביה, נספתה במחנה הריכוז ברגן בלזן.

חיס היתה זו שאספה את החומר הכתוב ושמרה אותו מכל משמר בתקווה שתוכל יום אחד להשיבו לידי אנה. לאחר מכן, היא פנתה לאוטו פרנק ועזרה לו להפוך את הדפים ליומן שפורסם ב-1947. "יומנה של אנה פרנק" נמכר בעשרות מיליוני עותקים ברחבי העולם ותורגם לעשרות שפות.

חיס הפכה לשגרירה של הספר. היא החלה לנסוע ברחבי העולם כדי לספר את ספורה של אנה פרנק ואת חוויותיה מהמלחמה. כמו כן, ניהלה האזרחית ההולנדית קמפיין נגד מכחישי שואה שטענו כי היומן הוא זיוף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully