מלחמה בדרום

בוליביה מנתקת את היחסים עם ישראל

הנשיא איבו מוראלס הודיע כי היחסים הדיפלומטים בין המדינות ינותקו בשל התקיפה בעזה. לפני כשבוע גורש שגריר ישראל בוונצואלה

עידן דורנר

נשיא בוליביה איבו מוראלס הודיע היום (רביעי) כי ארצו תנתק את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל, בשל התקיפה בעזה. מוראלס הודיע על החלטתו בנאום בפני דיפלומטים בארמון הנשיאותי בלה פאז.מוראלס נחשב מקורב לנשיא ונצואלה הוגו צ'אווס, שהודיע לפני כשבוע כי החליט לגרש את השגריר הישראלי בארצו בשל התקיפה בעזה. צ'אווס הודיע לשגריר, שלמה כהן ולצוות השגרירות כי עליהם לעזוב את המדינה מייד. ונצואלה נחשבת לאחת היצואניות המובילות לבוליביה. ייתכן כי החלטתו של מוראלס נובעת מלחץ שהפעילה עליו ונצואלה.

בישראל שוקלים בימים האחרונים לסלק את נציג שגרירות ונצואלה, בתגובה להחלטה על גירוש שגריר ישראל בוונצואלה. בארבע השנים האחרונות חלה הידרדרות עקבית ביחסים בין שתי המדינות. גורמים במשרד החוץ העריכו כי השגריר כהן יוחזר לישראל עד לתום פעולת צה"ל ברצועת עזה. יחד עם זאת, אמרו הגורמים כי קיימת האפשרות שהדבר יוביל לניתוק היחסים עם ונצואלה.

בעוד ישראל מחזיקה שגריר קבוע בקאראקס, הנציג הוונצואלי בישראל הוא דיפלומט מדרג זוטר. זאת בהמשך להרעה המתמדת ביחסים בין שתי המדינות מאז עלה הנשיא צ'אווס לשלטון במדינה. צ'אווס ידוע בביקורת החריפה שהוא משמיע כלפי ארצות הברית וישראל וממשלו מקיים קשרים הדוקים עם אירן.

דובר משרד החוץ לתקשורת הישראלית יוסי לוי, מסר בתגובה כי "משרד החוץ מודע לדיווחים הבאים מבוליביה. משרד החוץ מדגיש כי עד לרגע זה לא הגיעה פנייה רשמית לשגרירנו בפרו, האחראי גם על בוליביה. ישראל אינה מחזיקה שגרירות בבוליביה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully