סגל האונ' הפתוחה מאיים לשבות בשבוע הבא

סגל ההוראה באוניברסיטה התאגד בדרישה להסכם שכר קיבוצי. לאחר חודשים של מו"מ כושל מסתמנת שביתה. מקווים שהאונ' תתעשת"

נעמה טלמור
24/12/2008

סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה המונה כ-1,200 מנחים ומרכזי הוראה מאיים בשביתה ללא הגבלת זמן בשלוחות האוניברסיטה הפתוחה ברחבי הארץ, החל מהשבוע הבא. גורמים בסגל ההוראה, שאינו חלק מסגל המרצים הבכיר באוניברסיטה, מגדירים זאת כ"שביתה מתגלגלת", שתונהג בכל יום במקום אחר בארץ, אם לא תעתר האוניברסיטה לדרישותיהם.

לפני כעשרה ימים הכריז סגל ההוראה על סכסוך עבודה, ועל פי החוק בתום 15 ימים מההכרזה הוא רשאי לפתוח בשביתה. "אנחנו מנהלים כבר חודשים ארוכים משא ומתן מול הנהלת האוניברסיטה", סיפר לוואלה חדשות יניב בר אילן, ראש צוות התקשורת בארגון סגל ההוראה, "לצערי אנחנו לא מתקדמים לשום מקום, אנו מקווים שהאוניברסיטה תתעשת ותגיע איתנו להבנות, אך אם לא יעשה כן נאלץ לפתוח בשביתה".

סגל ההוראה דורש מהנהלת האוניברסיטה להכיר בזכותו להתארגן ולהכיר בו כארגון עובדים. עוד דורשים חברי הסגל לחתום על הסכם שכר קיבוצי ולהשוות את התנאים לסגלי ההוראה במוסדות השונים להשכלה גבוהה. "ההנהלה לא מוכנה לשמוע על כך", מספרים בסגל ההוראה, "היא נוקטת בכל מיני צעדים על מנת לפורר את צעדינו שלנו. אחד הדברים החמורים ביותר שקורים בעת המו"מ הוא שההנהלה מסרבת להעלות את ליבת המו"מ על הכתב,כך שאפילו ניירות כתובים כמעט ואין לנו. לא ייתכן שנועסק ונפוטר מדי סמסטר, אין לנו רצף תעסוקתי ולא זו בלבד שמתייחסים אלינו כאילו היינו אוויר הואניברסיטה נוקטת במהלכים חד צדדיים שמרעים את תנאינו במהלכם של הסמסטרים".

"מקדמים איטנרסים אישיים"

האוניברסיטה הפתוחה היא האוניברסיטה הגדולה ביותר בישראל והיא מונה כ-37 אלף סטודנטים הלומדים בשלוחותיה השונות ברחבי הארץ. על אף הקושי הגדול של חברי סגל ההוראה להתארגן שכן הם אינם פוגשים איש את רעהו במסדרון החליטו מספר חברי סגל הוראה להתאגד ולהניף את נס המרד. "האבסורד הוא שאפילו אין ביכולתנו לדעת כמה אנחנו בתור חברי סגל ההוראה מונים וזאת מאחר ואנחנו מבוזרים והאוניברסיטה מסרבת לתת לנו נתונים מדוייקים. על פניו הם מראים לנו כאילו הם רוצים לסייע לנו, אך מתחת לפני השטח הם רק מחפשים איך לפרק אותנו", הם מספרים.

בהנהלת האוניברסיטה הפתוחה דוחים מכל וכל את ההאשמות של ארגון סגל ההוראה ואומרים כי לצערם ישנם גורמים שמתוך רצון בניהול מאבק תדמיתי מפיצים אי דיוקים רבים. "הנהלת האוניברסיטה הפתוחה הבהירה לא אחת כי היא מכבדת את זכות ההתארגנות של העובדים", אמר יוסי מאורי, מנהל משאבי אנוש באוניברסיטה הפתוחה, "מזה זמן מה אנו מנהלים מו"מ עם המנחים ומרכזי ההוראה במטרה להגיע להסכמות על תנאי עבודתם, הובהר על ידי ההנהלה כי המו"מ הנו לל תנאים מוקדמים על בסיס שקיפות והגינות בין הצדדים. מעולם לא שללנו את האופציה לעגן את ההסכמות שיושגו בהסכם שכר קיבוצי".

עוד מציין מאורי כי "סגל ההוראה דרש מאיתנו לספק לו חדרים לנציגותו, זו דרישה המשקפת ליקוי מאורות ובודאי שלא מתפקידה של ההנהלה לתת זאת לעובדיה. האם לזאת מתכוונים בסגל ההוראה כאשר הם אומרים שאנו מונעים מהם להתאגד?", זעם מאורי, "כל זאת בנוסף לעובדה שההנהלה מואשמת בכל שהמנחים אינם נהנים מזכויות סוציאליות, זוהי האשמה רחוקה מהמציאות שכן הם נהנים מהפרשות מלאות לתוכניות הפנסיה, רווחה ועוד כהנה וכהנה. חשוב לנו להבהיר כי הנהלת האו"פ מעוניינת לשפר את תנאי עובדיה אולם תחושתנו היא שבקרב הגורמים שמייצגים האינטרסים הם שונים לחלוטין, כמו קידום ארגון העובדים על חשבון חבריו", סיכם מאורי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully