נדחה ערעור הירוקים: 130 קוטג'ים ייבנו בקיבוץ פלמחים

מרבית הקוטג'ים מיועדים לבני הקיבוץ, ו-30 קוטג'ים נוספים למפוני אלי סיני; הירוקים התנגדו לתוכנית עקב קרבת חלק מהבתים לים

  • הירוקים
  • פלמחים
מאת גיא ליברמן

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה הקמת שכונה של 130 קוטג'ים בתחומי קיבוץ פלמחים. זאת, לאחר שוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית דחתה ערר שהגישה מפלגת הירוקים נגד הקמת השכונה.

מדובר בתוכנית שיזם משרד הבינוי והשיכון בשיתוף מינהלת סל"ע (סיוע למתיישבי עזה וצפון השומרון), המתבססת על תוכנית שאושרה כבר ב-87' לבנייה למגורים באזור התעשייה של הקיבוץ, שהגדילה את סך יחידות הדיור בקיבוץ ל-350. התוכנית הנוכחית מוסיפה לקיבוץ 130 קוטג'ים, תוך שינוי ייעוד של 130 דונם לאזור מגורים. מתוך 130 הקוטג'ים, 100 מיועדים לבני הקיבוץ ואילו 30 מיועדים למפוני היישוב אלי סיני, שפונו מביתם במסגרת תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף.

בנוסף לבנייה בחוף, מסדירה התוכנית אפשרות להרחיב יחידות דיור קיימות בקיבוץ, שגודלן לרוב כ-70 מ"ר, לשטח של עד 160 מ"ר - ואף ל-190 מ"ר בחלק מהמקומות.

בשנה האחרונה עברה התוכנית אישור בכמה ועדות לתכנון ולבנייה, לרבות של הוועדה לשמירה על החופים (הולחו"ף), שאישרה את התוכנית על אף שחלק מהמבנים מרוחקים בפחות מ-100 מטר מהחוף.

בעקבות זאת, הגישה מפלגת הירוקים ערר על האישורים לוועדת העררים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. בין היתר, טוענים הירוקים בערר כי "המטרה העיקרית של התוכנית אינה מציאת פתרון דיור לאנשי אלי סיני, אלא הקמת שכונת וילות יוקרתית בקרבת החוף וניצול מיקום הקיבוץ למטרות רווחי נדל"ן".בדיון שקיימה ועדת הערר - המונה חמישה חברים שבראשם עומדת נציגת משרד המשפטים, היו"ר מיכל ברדנשטיין - הוחלט לדחות את הערר ברוב של ארבעה מול אחד."לדעת הרוב, כל אזור התוכנית, לרבות בכל הנוגע להרחבת הבנייה בתחום 100 המטר מקו החוף, אינו סותר את חוק הסביבה החופית. בהחלטת הולחו"ף יש משום איזון סביר, ראוי ושקול בין אינטרס השמירה על הסביבה החופית לבין האינטרס של התפתחות היישוב, בהסדרה ראויה יותר של השימושים בתחומו ובמתן מענה דיור למפונים מאלי סיני".לדברי רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים, דרור עזרא, "ועדת הערר טעתה. חוק החופים חד וברור באיסורו להוסיף בנייה פרטית ברצועה של 100 מטר מהחוף. ארבע שנים לאחר כניסתו לתוקף של החוק, ועדות התכנון מגלות שוב ושוב רפיסות וחוסר יכולת למנוע את הנגיסות בחופי ישראל, שממשיכים להיגזל על ידי בעלי אינטרסים ועל ידי ברוני נדל"ן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully