וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הורים הפגינו: לפרק בסיס הנח"ל בתל ערד

אייל דץ

7.12.2008 / 14:01

תובעים מצה"ל לפרק את בסיס הטירונים בעקבות קשר אפשרי בין מפגעים סביבתים לריבוי מקרי הסרטן. "תל ערד לא יהיה קישון 2"

יותם רונן

(צילום ועריכה: יותם רונן)

עשרות הורים לחיילי נח"ל הפגינו היום (ראשון) מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב. ההורים החליטו לפתוח במאבק נגד צה"ל בעקבות התחקיר שפורסם בשבוע שעבר בערוץ 2, ובו נחשפו נתוני התחלואה הגבוהים בסרטן בקרב חיילי החטיבה לצד נתונים על מפגעים סביבתיים בבסיס הנחל בתל ערד.

תחת הסיסמה "תל ערד לא יהיה קישון 2", ההורים קראו לפרק את הבסיס בתל ערד. הם הסבירו כי ההפגנה היא רק השלב הראשון בשורת צעדי מחאה נגד צה"ל. לדברי ההורים, במקביל למאבק לסגירת הבסיס הם מתכוונים להמשיך ולאסוף נתונים על הקשר בין שיעורי הסרטן הגבוהים למפגעים הסביבתים בתל ערד, ולקבל לידיהם את הנתונים המדויקים על היקפי התחלואה בקרב החיילים.

דורשים פינוי לאלתר של הבסיס

אורלי מירון, אם לחייל נח"ל שמשרת בבסיס הטירונים בערד ומראשי התארגנות ההורים, אמרה כי ההורים הופתעו מנתוני התחקיר הקשים. "אנחנו דורשים פינוי לאלתר של הבסיס", אמרה. "כמו שבחיל האוויר כאשר התגלתה הפרשה של חומרים מסרטנים במטוסים וכל הטיסות הושבתו, כך אנו דורשים שיפעלו גם במקרה שלנו".

ההורים חוששים כי צה"ל לא מטפל במקרים וחוששים מפרשת הקישון 2. "מיהרנו להתארגן וקיימו פגישה כבר ביום שישי", סיפרה מירון. "פנינו לקצינים זוטרים בבסיס והופתענו לגלות שגם להם אין ממש מושג על המקרים". מירון אמרה כי לפגישה הגיע אב שבנו ששירת בבסיס וחלה ושבין חברי ההתארגנות ישנה גם הורים שילדיהם עתידים להתגייס לנח"ל במרץ 2009.

מירון הבהירה כי המאבק יעשה אך ורק במסגרת החוק. "אנחנו פועלים בכל הערוצים אבל במסגרת החוק, מבלי לערב את החיילים. לא נשתמש בחיילים כאמצעי למאבק. לא נמנע מהם ללכת לבסיס".

"על צה"ל לנהוג בכובד ראש"

על פי התחקיר, נבדק החשד כי נתוני התחלואה הגבוהים נובעים מהעובדה שבסיס הטירונים של הנח"ל בתל ערד מוקף במפגעים סביבתיים, בהם בריכות שפכים. נתוני התחלואה שנחשפו בתחקיר הם תוצאה של בדיקה שנערכה על ידי מומחי משרד הבריאות ובראשם רשם הסרטן במשרד הבריאות, ד"ר מיכה בר חנא, חיל הרפואה, וצוות יועצים חיצוני שגייס צה"ל למשימה. הבדיקה התמקדה בחיילים שהתגייסו בין השנים 1994-2004. על פי הנתונים, בחטיבות צנחנים וגולני נמצאו שבעה חיילים עם סרטן מסוג לימפומה וזאת לעומת 17 מקרי סרטן דומים בחטיבת הנח"ל. גם בסוגי הסרטן האחרים, נמצא שיעור גבוה יותר בחטיבת הנח"ל.

בתוך כך פנה השבוע ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה אופיר פינס פז בבקשה לכנס דיון דחוף בוועדה ולדון באופן מיידי בנתונים המדאיגים. "אנו לא נרצה למצוא את עצמנו בפרשת הקישון 2", אמר.

מיד אחרי פרסום התחקיר, פנה ארגון "אדם טבע ודין" אל צה"ל, ודרש ממנו למסור מידע מלא על נתוני התחלואה בצבא. עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"ל הארגון, אמרה לוואלה! חדשות כי "המקרה שהוצג מלמד על כך שסיכונים סביבתיים, אשר פוטנציאל הפגיעה הבריאותית שהם טומנים בחובם כשחיילי צה"ל נחשפים אליהם, יכול להיות חמור ומזיק וחייבים להישקל בכובד ראש על ידי צה"ל ומערכת הביטחון. היום, כאשר צה"ל מתעתד להקים את עיר הבה"דים בסמיכות לרמת חובב, בדיקה סביבתית ובריאותית כזאת נדרשת על אחת כמה וכמה".

קצין רפואה ראשי תת אלוף ד"ר נחמן אש אמר בחדשות ערוץ 2 בתגובה לתחקיר כי "חיל הרפואה מודע לחשד בעודף תחלואה ממארת בבסיס המדובר. החשד מתמקד במחלת לימפומה מסוג הודג'קין, מחלה שכיחה בקרב מבוגרים וצעירים וקשורה למחלה ויראלית. אנחנו הופכים כל אבן ובודקים כל פינה בכדי לבדוק אם מדובר בעודף תחלואה בבסיס ואם יש קשר בין גורמים כלשהם סביבתיים או אחרים לתחלואה המדוברת. עד כה לא מצאנו קשר כזה. נעשית בדיקה בשיתוף משרד הבריאות וצריך להמתין לסיומה של הבדיקה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully