"קיימת אפליה שיטתית וממוסדת נגד ערביי ישראל"

לפי דו"ח האגודה לזכויות האזרח, המדינה מפלה לרעה את האזרחים הערבים בחקיקה ובמדיניות. בנוסף, בישראל לא כדאי להיות בעל מוגבלות או יוצא אתיופיה

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
07/12/2008

אזרחי ישראל הערבים נתונים לאפליה שיטתית וממוסדת, מצבם הכלכלי של אנשים עם מוגבלות בישראל הוא הקשה ביותר מבין מדינות המערב, בישראל אין מדיניות ברורה ומערכת מסודרת לטיפול בפליטים – אלה הם רק מקצת המסקנות העולות מדו"ח בנושא מצב זכויות האדם בישראל, שמפרסמת היום (ראשון) האגודה לזכויות האזרח, לרגל 60 שנה להכרזה הבינלאומית בדבר זכויות האדם.

הדו"ח מצביע על מגמות מדאיגות, ובמרכזן פגיעות בזכויות הבסיסיות ביותר, בהן בריאות, קיום בכבוד, חינוך, דיור, ביטויי גזענות וזכות לפרטיות. הדו"ח מזכיר כי בישראל קיימת אפליה כלפי חלקים רבים בציבור כגון אנשים עם מוגבלות, יוצאי אתיופיה וחבר העמים, נשים ומזרחים, אולם האפליה החמורה ביותר, על פי הדו"ח, היא זו הממוסדת נגד האזרחים הערבים "המתבטאת בחקיקה ובמדיניות לשם העדפה מובהקת של האזרחים היהודים".

לפי הדו"ח, הפערים בין השכונות הערביות ליהודיות בולטים לעין, והם באים לידי ביטוי בהזנחת מבנים וכבישים, במחסור מבני ציבור וגנים, במערכת חינוך ירודה ובאפליה בקרקעות ותכנון". 600 ישובים יהודיים הוקמו על ידי המדינה, ואף לא יישוב ערבי אחד, למעט כמה עיירות שהוקמו על אדמות בדואיות", נכתב. "בעוד שהערבים בישראל מהווים כ-20% מאוכלוסיית המדינה, מגיע שטח השיפוט של כלל הרשויות הערביות ל-2.5% בלבד משטח ישראל".

ההומואים במקום טוב יחסית

הדו"ח מעלה עוד כי בישראל קיימת אפליה כלפי אנשים עם מוגבלויות וכי מחסומים מערכתיים מונעים שילובם של ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הרגילה. עוד נכתב כי יוצאי חבר המדינות ואתיופיה מנוצלים פעמים רבות על ידי מעסיקיהם וכי רבים מהם מוכרים במחלקות לשירותים חברתיים. שכרם של אקדמאים אתיופים, לדוגמא, נמוך מהשכר הממוצע במשק, ושילובם בשירות המדינה "אינו מספק".

באשר למצב ההומואים והלסביות, הדו"ח קובע כי ההכרה בזכויותיהם היא מתקדמת יחסית למדינות העולם, אולם טרנסג'נדרים עדיין אינם מקבלים מענה ראוי לצרכיהם, בעיקר בתחום הבריאותי. בנוגע לטיפול בפליטים, קובע הדו"ח כי "מנגנון קבלת הפליטים בארץ אינו מעוגן בחקיקה אלא נשען על נוהל פנימי של משרד המשפטים וההחלטה אם להעניק לאדם מקלט מתקבלת בהליך בלתי תקין, ללא שקיפות וללא ייצוג, ותוך פגיעה בזכות הטיעון והערעור".

הדו"ח עוסק גם במצב זכויות האדם בשטחים והוא קובע כי זכויותיהם של עצירים פלסטינים נחותות במידה ניכרת מאלו של עצירים אחרים ובחלק מהמקרים הם "מוחזקים בתנאים מחפירים ובלתי אנושיים". עוד נכתב כי אסירים פלסטינים רבים עוברים התעללויות כדבר שבשגרה, המגיעה בחלק קטן מן המקרים לכדי עינויים של ממש.

  • אפליה
  • זכויות אדם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully