פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חיל הים מנע מספינה לובית לעגון בעזה

   הספינה שעליה ציוד הומניטרי, שבה ללב ים לאחר שחיל הים הזהיר את צוותה. הפלסטינים: מתנהל מו"מ בינלאומי על עגינתה

   חיל הים מנע מספינה לובית הנושאת 3,000 טון ציוד רפואי, מזון ותרופות לעגון בחופי רצועת עזה. כך דיווחו הבוקר (שני) מקורות פלסטינים. לדברי יו"ר הוועד העממי למאבק במצור על עזה, חבר הפרלמנט ג'מאל חודרי, ספינות חיל הים אילצו את ספינת הסיוע הלובית להפליג בחזרה. דובר משרד החוץ יוסי לוי אישר כי חיל הים מנע מהספינה לעגון בעזה. לדבריו, "ספינת חיל הים הבהירה לקברניט הספינה כי מדיניות ישראל היא למנוע כניסה דרך הים לעזה".

   חודרי הוסיף כי צוות הספינה בריא ושלם וכי אף אחד מהם לא נפגע במהלך העימות עם ספינות חיל הים הישראלי. לדבריו, הספינה הפליגה לנמל אל-עריש שבחצי האי סיני. חודרי הוסיף כי כעת מתנהלים מגעים אינטנסיביים עם גורמים בינלאומיים במטרה לאפשר לספינה להיכנס לחופי עזה ולפרוק את הציוד הרב שהיא נושאת.

   בתגובה לאירוע, אמרו בחמאס כי נוסעי הספינה הלובית "פעלו באומץ" והודיעו כי הם מודים ללוב "שהוכיחה את רגישותה ואחריותה למיליון וחצי פלסטינים נצורים ברצועה". דובר הארגון פאוזי ברהום אמר כי ההחלטה הישראלית למנוע מהספינה לעגון בחופי עזה "חושפת את פרצופה האמיתי הנפשע של ישראל".

   אין זו הפעם הראשונה שספינה זרה מנסה לפרוץ את המצור על רצועת עזה. לפני כחודש הצליחה ספינת מחאה של פעילי שמאל זרים להגיע לחופי הרצועה לאחר שיצאה מחופי קפריסין. הספינה, המכונה "ספינת התקווה", הגיעה בשלום ומבלי שנתקלה בבעיות. למרות שמשרד החוץ איים כי לא יאפשר לה להגיע לחופי עזה.

   על סיפון הספינה היו אז 27 בני אדם מ-13 מדינות שונות, ביניהם רופאים, עורכי דין, פעילי זכויות אדם ואף כלת פרס נובל לשלום מ-1976, מאיירד מגוויר. בין הפעילים שעל הספינה היה גם איש השמאל הישראלי גדעון ספירו. בחודש אוגוסט הגיעו לעזה שתי ספינות מחאה שהפליגו מקפריסין כשעל סיפונן 44 פעילים. ישראל החליטה לאפשר לשתי הספינות לעגון ברצועה כדי למנוע פרובוקציות ותגובות בינלאומיות קשות.