רה"מ: "לא אתן למשבר לחלחל לפוליטיקה"

אולמרט אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי זכה לשיתוף פעולה עם נתניהו בנוגע לתכנית הכלכלית. "אין פה עניין לרווחים פוליטיים"

פנחס וולף וגדעון צנטנר
30/11/2008
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: גדי וינסטוק)

"אנחנו בתקופה רגישה של מערכת הבחירות. מטבע הדברים יש רצון של גורמים שונים לנצל משברים פוטנציאלים כאלה לוויכוחים הפוליטיים... אין פה עניין לרווחים פוליטיים. לא אתן לעניין לחלחל לתוך העניין הפוליטי שקיים ערב מערכת בחירות". כך אמר הבוקר (ראשון) ראש הממשלה אהוד אולמרט בפתח ישיבת הממשלה.

אולמרט חשף את ההתרחשויות האחרונות מאחורי הקלעים של אישור התוכנית הכלכלית וסיפר כי שוחח עם גורמים מכל רחבי הקשת הפוליטית. "זכיתי לשיתוף פעולה מצידו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, אמר אולמרט, "גם מצידם של ראש הנהגת מרצ חיים אורון ומצידם של יו"ר ש"ס אלי ישי ויו"ר הגמלאים רפי איתן, זכיתי לשיתוף פעולה. הפנייה לחברי הכנסת נעשתה כדי שאפשר יהיה להגיע להסכמה על צעדים זהירים כדי להבטיח את החוסכים בקרנות הפנסיה".

אולמרט התייחס לפיצוץ הדיון בוועדת הכספים על ידי יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן. "אני יודע שהיה צריך להיות היום דיון בוועדת הכספים. לצערי, כנראה שללא הסכמה על הצעדים להבטחת החיסכון הפנסיוני, אי אפשר יהיה להגיע להצבעה בוועדה. אני מקווה שהיום יתקיימו דיונים נוספים בהנהלת צוותי משרד האוצר, נגיד בנק ישראל ואנשי משרד ראש הממשלה, כדי לגבש הצעה שתהיה מקובלת גם על גורמים נוספים בציבור. נפגשתי ביום שישי עם יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים כדי להגיע להסכמה כזאת. הסכמה כזאת חשובה".

אולמרט חזר והבטיח כי לא ייתן לפוליטיקת הבחירות להשפיע על הצעדים הכלכליים. "צריך לדאוג למאות אלפי החוסכים ולהבטיח שלא יפגעו. העניין הזה הוא עניין שמחייב אחריות מקסימאלית ולא להיצמד לנוסחאות ולמאבקי יוקרה לא פוליטיים ולא אישיים. ברוח הזו, אני מקווה שנסיים את העניין תוך זמן קצר ביותר".

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"

"נשתף פעולה עם הודו"

ראש הממשלה התייחס בדבריו בישיבת הממשלה גם להתקפת הטרור הרצחנית במומביי, וסיפר כי "במסגרת המגעים שהיו לנו עם השלטונות ההודיים הבהרנו שכל מידע או סיוע נקודתי שנתבקש נשמח לתת אותו. בשום שלב לא עמדה השאלה שישראל תצטרך או תרצה לבצע דברים שבכוחה של הממשלה ההודית ויכולות הצבא המיומן והחזק שלה יכולים לבצע לבד. אני מודה לממשלת הודו על שראתה לנכון לעדכן אותנו בכל מהלך האירועים.

ראש הממשלה סיפר כי הזדעזע מהתמונות. "התמונות של הקורבנות היהודים, במיוחד המראה הנורא של הגופות בבית חב"ד עטופים בטליתות שילדם זוחל לידם ונחלץ מהתופת הנוראה הזאת. אלו תמונות מזעזעות".

לטענת אולמרט, "כנראה ששנאת יהודים ושנאת ישראל עדיין ממשיכה להיות גורם שמדרבן ומעודד את מעשי הרצח האלה". הוא לא פירט את כיצד ואיך יתבצע שיתוף הפעולה עם הודו אך אמר כי "אנחנו נפעל גם בשיתוף ממשלת הודו כדי להגן ככל האפשר על ישראלים ויהודיים רבים הנמצאים באזורים אלו והם זכאים לשהות שם בביטחון מוחלט בהתנהלות היומיומית שלהם".

"פעולת טרור חריגה"

שרת החוץ ציפי לבני סקרה הבוקר (ראשון) בפני הממשלה את פעילות משרד החוץ הזמן אירועי סוף השבוע במומביי. לבני אמרה כי בשלב זה, הפעולות שלנו מתמקדות במניעת נתיחת הגופות, בטיפול בזיהוי ובהטסת הגופות לקבורה בישראל".

לבני פירטה את פעולות המשרד ואמרה כי "היום בצהרים יצא מטוס מיוחד של חיל האוויר ועליו נציגי מחלקה לזיהוי פלילי, צה"ל ומשרד החוץ. המטוס מתוכנן להשיב ארצה את ארונות הקבורה של החללים שבני משפחותיהם ביקשו כי יקברו בישראל. ביממה האחרונה ובהנחייתי אנו פועלים להסדיר את הבאתה לישראל של המטפלת ההודית שלמעשה הצילה את בנם הפעוט של הרב והרבנית שנרצחו.

לבני התייחסה לאירועים הקשים ואמרה כי "הדיווחים שאנו שומעים מהודו המתייחסים לחזות הישראלית והיהודית של הנרצחים מעלה מיד אסוציאציות קשות. התיאורים על הגופות שנמצאו בבית חב"ד הם קשים מלתאר".

לדבריה, "מדובר בפעולת טרור חריגה בהיקפיה ובמאפייניה. ברמה הלאומית וברמה הבינלאומית האירוע יצר זעזוע, אך גם חידד את התובנה שמדובר בקשרים שחורגים את העניינים הפנימיים בהודו. ישראל, גם הפעם, עומדת בחזית הטרור והמאבק בטרור, ועלינו להמשיך ולגייס את העולם למאבק משותף בטרור ובטרוריסטים באשר הם. הטרור פועל נגד המערב והמערב צריך להתגייס מולו".

  • אהוד אולמרט
  • בומביי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully