וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצבאים והמטיילים ישארו בעמק

אייל דץ

17.11.2008 / 18:05

הוארך צו המניעה כנגד זכריה קהלאני, שנעל שטחים בעמק הצבאים בירושלים ואף פרסם מודעות למכירת הקרקע

בית משפט השלום בירושלים האריך הערב (שני) את צו המניעה הזמני נגד זכריה קהלאני היזם שהשתלט על שטח בעמק הצבאים. על פי הצו, שעליו הוחלט ביום חמישי שעבר, נאסר לבצע כל עבודות בשטח עמק הצבאים - לחסום את הגישה לעמק, לסלק מטיילים מהשטח ולהשכיר את השטח לרוכשים, לצורך הקמת חוות חקלאיות. השופטת קבעה כי צו המניעה יהיה תקף עד להחלטה אחרת בעניין. תביעה נגד קהלאני וכל פעולותיו בשטח תוגש ביום ראשון הקרוב על ידי החברה להגנת הטבע.

בדיון היום הוצגה חוות דעת משפטית של רשות הטבע והגנים שחיזקה את הטענות של החברה להגנת הטבע. בחוות הדעת, שנכתבה על ידי ד"ר יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז של רשות הטבע והגנים נכתב כי " פעולות החישוף שנעשו בעמק הצבאים מהוות פגיעה בצבאיים שהינם ערכי טבע מוגנים, והעתקתם משם הינה פתרון לא יעיל שאינו מהווה שמירה אמיתית על ערכי טבע".‏‏

איש החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן, אמר בתגובה להחלטה כי "אנחנו מצפים בדריכות להחלטת בית המשפט ומקווים שכל פעולות הפיתוח הלא מבוקרות בעמק, שאינן תואמות את תוכנית פארק עמק הצבאים, לא יתממשו, זאת על מנת לשמור על עדר הצבאים וערכי הטבע המצויים בעמק".

היזם, זכריה קהלאני סירב להגיב על ההחלטה ואמר כי "עד שלא תתקבל ההחלטה הסופית בעניין אני מסרב להגיב".

הכניס טרקטור והחל להשטיח את הקרקע

כאמור, בשבוע שעבר פורסם בוואלה! אג'נדה כי יזם פרטי השתלט לפני כמה ימים על עמק הצבאים בירושלים, נעל את השערים המובילים אליו, הכניס למקום טרקטור והחל להשטיח את הקרקע. בנוסף, הקבלן הציע הקרקעות למכירה בפרסומים בעיתונות המקומית. בעקבות תלונות שהועברו למנהל קרקעי ישראל פרסם המנהל שלטי הבהרה באזור לפיהם "אין לאדם המפרסם מודעות אלה כל זכויות בקרקע והמינהל אף הגיש תביעת פינוי כנגד הטוענים לזכויות".

הבקשה של החברה להגנת הטבע הוגשה משום שלטענתה, בשבועות האחרונים החל היזם לבצע עבודות חישוף צמחיה בשטח העמק, לחסום את הכניסה לשטח באמצעות שרשראות ואף לגרש מטיילים ואת אנשי החברה להגנת הטבע שהגיעו למקום. עמק הצבאים נחשב לאחד מאתרי הטבע העירוניים הגדולים בישראל. הוא ממוקם בין כביש בגין לכביש הרצוג בלב העיר ונחשב לפנינת טבע ייחודית בליבה של העיר ירושלים. גולת הכותרת של העמק הוא עדר הצבאים. על פי סקר שבוצע בעמק בשנת 2004-2005 מנה עדר הצבאים בעת ביצוע הסקר 20 - 24 צבאים. על פי הסקר, גורמי הסיכון לעדר היו פעילות בלתי מבוקרת של מבקרים בעמק הגורמת לדחיקת הצבאים לעבר כביש בגין ודריסתם.

בנוסף קבע הסקר כי העמק משמש בית ומחסה לבעליי חיים רבים ובהם זוחלים ודו חיים (צב יבשה, שממית עצים, חרדון מצוי, חומט פסים, קרפדה ירוקה ועוד), יונקים (קיפוד מצוי, עטלף פירות, דורבן, תן, שועל מצוי, צבי ארץ ישראלי ועוד) ועופות (אנפית בקר, שלו, שרקרק ועוד ובסה"כ 57 מינים, ועוד 22 מינים דוגרים בקביעות ו-17 מינים מזדמנים. כן נצפים בו נץ מצוי, בז מצוי, ינשוף עצים וחנקן נובי. בנוסף, העמק מאופיין ביחידות נוף מגוונות ביותר (שטחי מטעים, שדות פתוחים, שטחים קרטוניים, ערוץ נחל מרחביה ועוד) בזכותן הינו משמש אחת מיחידות הצומח הטבעי הגדולות ביותר ששרדו בתוככי ירושלים. חלק מצמחי העמק הינם "מינים אדומים" שהינם צמחים המוגדרים כחשובים ונדירים ביותר מבחינת שמירת הטבע בארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully