מיוחד: בחירות לנשיאות ארה"ב

אובמה כבר מריח ניצחון על מקיין

המועמד הדמוקרטי החל לדון בתקופת המעבר לאחר הבחירות, כאילו הניצחון על מקיין כבר בכיסו. לפי הסקרים, הוא צודק

טלי גולדשטין

ברק אובמה, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, החל אמש (רביעי) לדון בפתיחות ובפירוט בתקופת המעבר עם תום כהונת בוש. זוהי הפעם הראשונה שאובמה דן בנושא ויש כבר אלו הטוענים כי הוא לוקה בשאננות יתר. אובמה ערך פגישה בעיר ריצ'מונד, וירג'יניה, כדי לדון עם יועציו לענייני ביטחון לאומי באתגרי מדיניות החוץ שיעמדו בפניו, אם ייבחר. דבריו של אובמה מהווים שינוי משמעותי באסטרטגיית הרטוריקה בה הוא משתמש - מטון של מועמד לנשיאות, לטון נשיאותי.

אובמה אמנם סייג את דבריו ואמר כי "אינו רוצה לרתום את העגלה לפני הסוסים", אך הערותיו שיקפו תחושה של ביטחון עצמי שקשה להסתיר. במסיבת עיתונאים אמר אובמה שלמרות שהוא ממוקד בכלכלה, יש לו תוכניות מוכנות בנושא עירק, אפגניסטן וסוגיות מדיניות חוץ אחרות. בראיון אחר, אמר אובמה כי מעבר חלק יהיה הכרחי על מנת להבטיח כי אויבי אמריקה לא ישיגו יתרון הודות לוואקום שלטוני.

סימן נוסף לביטחון העצמי החדש שמפגין המועמד הדמוקרטי הוא ברכתו של הסנאטור מאילינוי על הפסגה הבינלאומית שמארגן הבית הלבן, כדי לדון במשבר הכלכלי הגלובלי ב-15 בנובמבר, אחרי הבחירות. בעוד מעמדו של בוש כנשיא יתפוגג כמעט לחלוטין, אובמה, שעשוי להיות נשיאה הבא של ארה"ב, צפוי להוות דמות מרכזית בפסגה. "אני שמח להודיע כי הבית הלבן יקיים פסגה שתספק הזדמנויות לשיתוף פעולה בו אני תומך", אמר. "אמריקה צריכה להנהיג מדינות אחרות כחלק מהפתרון", הוסיף. לדבריו, הצוות הכלכלי שלו כבר מקיים קשרים עם שר האוצר הנרי פולסון.

אובמה ניסה לרכך את הטון, ולא להישמע יהיר מדי. "למרות שנשיא חדש ייבחר, יהיה לנו רק נשיא חד עד ה-20 בינואר, התאריך בו יושבע נשיא חדש", אמר. אובמה לוקח סיכון מיותר כשהוא נוקט בטון כה בטוח ודן בנשיאות כמובטחת לו על רקע העובדה שהבחירות ייערכו בעוד 13 יום בלבד והכל עוד פתוח. הוא הופך עצמו לפגיע להאשמות מצד מחנה מקיין לגבי יהירותו.

"מקיין יסכן את ביטחון המדינה"

בתוך כך, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית הזהיר אמש כי יריבו הרפובליקני ג'ון מקיין עלול לסכן את ביטחון המדינה. לדבריו, המנצח בבחירות הקרבות יתמודד עם אתגרים רבים בתחום הביטחון, חלקית הודות למדיניות הגרועה שהותיר אחריו הנשיא בוש. מוקדם יותר אתמול, שותפו של אובמה למרוץ הסנטור ג'ו ביידן אמר כי אובמה עלול למצוא עצמו מתמודד עם "משבר בינלאומי מתרחב" בתוך שישה חודשים מכניסתו לתפקיד, אם ייבחר כנשיא. מקיין אמר בתגובה כי אמירותיו של ביידן מוכיחות כי אובמה יהווה בחירה מסוכנת.

אובמה, שזו לו אינה הפעם הראשונה שהוא נאלץ לתקן את הנזק שגרמו אמירותיו משולחות הרסן של ביידן, אמר כי שותפו לעיתים נוטה להגזים בדבריו. "הנקודה העקרונית שביידן ניסה להבהיר היא שהממשל הבא יעמוד במבחן ללא קשר למי שיעמוד בראשו. השאלה היא: האם הנשיא הבא יעמוד במבחן על ידי כך שייטה את אמריקה לכיוון חדש וישלח מסר ברור לעולם שאמריקה לא דוגלת בהתבדלות, יחסים חד צדדיים ואידיאולוגיה חסרת הבחנה", דברי אובמה.

אובמה הוסיף והאשים את מקיין בכך שהוא מעוניין להמשיך ב"מדיניות שגרמו למשבר הכלכלי וסיכנו את הביטחון הלאומי". מחנה מקיין האשים את אובמה בחוסר מנהיגות. "במידה ואובמה ייבחר, מועמדותו של ג'ו ביידן מציבה אפשרות של משבר בינלאומי. חיוך למצלמות לא ימתיק את הסיכון של נשיאות אובמה", אמר דובר מקיין טאקר באונגדס.

מסקרים מעודכנים עולה כי אובמה מוביל על מקיין בפער משמעותי פחות משבועיים לפני הבחירות. סקר של NBC וה"וול סטריט ג'ורנל" מצא כי אובמה מוביל על מקיין בפער של 10%, 52%-42%. סקר של חברת "גאלופ" העמיד את הפער על 8%, 52%-44% לטובת אובמה. סקר חדש של "רויטרס" וחברת "זוגבי"מצא כי הפער עומד על 12% לטובת אובמה, 52%-40%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully