דיווח: ארה"ב תצא מעירק עד 2011

לפי עיתון בריטי, בכירים אמריקאים ועירקים הסכימו על ניסוח של מסמך טיוטה המתווה את נסיגת כל כוחות צבא ארה"ב מהמדינה

טלי גולדשטין

ארצות הברית הסכימה להסיג את כל כוחותיה מעירק עד 2011, כך דיווח הבוקר העיתון הבריטי ה"טלגרף". לפי הדיווח, בכירים אמריקאים ועירקים, האחראים על המשא ומתן בשני הצדדים הסכימו על ניסוח של מסמך טיוטה המתווה את הנסיגה. נכון לעכשיו מוצבים 150 אלף חיילים אמריקאים בעירק.

ההסכם, הדורש עדיין את אישורם של מנהיגי עירק, הקבינט והפרלמנט העירקי, צריך להיחתם עד ה-31 בדצמבר – התאריך בו המנדט של מועצת הביטחון של האו"ם פג. דובר של משרד החוץ האמריקאי אמר כי נערכו דיונים לגבי נוסח ההסכם, אך הוא עדיין לא סופי.

"שום דבר עדיין לא גמור", אמר אותו דובר. "העירקים עדיין דנים בנושא בינם לבין עצמם. אנו עדיין משוחחים עם העירקים. התהליך לא הושלם", הוסיף.

המסמך מדגיש כי על כל הכוחות האמריקאים לסגת מערי עירק עד אמצע 2009 ולעזוב את המדינה באופן סופי עד סוף 2011, אלא אם כן הממשלה העירקית תבקש מהאמריקאים להישאר. "הנסיגה תושלם בתוך שלוש שנים", אמר עלי אל-דבר, דובר ממשלת עירק. "ב-2011, תחליט הממשלה האם יש צורך בהסכם חדש ואיזה סוג של הסכם בהתחשב באתגרים מולם היא תתמודד", הוסיף.

החסינות לחיילים תבוטל

הסוגיה השנויה ביותר במחלוקת בין העירקים לאמריקאים היא המשך החסינות מפני תביעה הניתנת לחיילים ואזרחים עובדי הצבא אמריקאים הנמצאים בעירק. לדברי אל-דבר, החל מה-1 בינואר תוכל עירק לתבוע חיילים אמריקאים אם אלו יבצעו פשעים מחוץ לבסיס או כשאינם בתפקיד.

חיילים אמריקאים הואשמו בעבר בביצוע פשעים בעודם מוצבים בעירק, לרבות אונס ורצח לכאורה של ילדה בת 14 ומשפחתה מחוץ לבגדד. ארבעה חיילים הודו באשמה בבית משפט אמריקאי והחמישי יעמוד למשפט בשנה הבאה.

בנוסף, ההסכם החדש ימנע את מהצבא האמריקאי להחזיק בחשודים עירקים ללא כתב אישום. כיום, חלק גדול מ-18 אלף העירקים המוחזקים בידי כוחות הקואליציה לא הואשמו באף עבירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully