העברית - אחת ממאה האוניברסיטאות הטובות

לפי דירוג עיתון הטיימס הלונדוני עלתה העברית למקום ה-93. לרשימת המאתיים נכנסו גם הטכניון ואוניברסיטת תל אביב

נעמה טלמור

האוניברסיטה העברית בירושלים רושמת הישג נוסף, עלייה בדירוג של עיתון הטיימס הלונדוני מהמקום ה-128 למקום ה-93. בכך ניצבת העברית בין 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם, מיקום שכבר זכתה בו השנה גם ב"דירוג שנגחאי". מבין האוניברסיטאות הישראליות, אחרי האוניברסיטה העברית נמצאים הטכניון במקום ה-109 ואוניברסיטת ת"א במקום ה-114, שאינן נכנסו תחת קטגוריית 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם אך שיפרו את מיקומן בדירוג.

הטיימס הלונדוני מתבסס בדירוגו את האוניברסיטאות על ציטוטי מאמרים של סגל האוניברסיטה, ביקורת אקדמית על מאמרים, וחשוב לא פחות יחס מספרי בין הסטודנטים והמרצים. הדירוג המדובר נעשה זו השנה החמישית. "ההכרה הבינלאומית במקומה של האוניברסיטה העברית מאששת את הנחישות של מוריה? וחוקריה? להמשיך בפיתוחה כמרכז של מצוינות אקדמית עולמית", אמרה שרה סטרומזה רקטור האוניברסיטה העברית, "ממשלות ישראל בעבר השקיעו בהשכלה הגבוהה גם בזמנים קשים והתוצאות ניכרות כעת, אך הקיצוצים הנמשכים בשנים האחרונות מעידים על קוצר ראיה של הממשלה ומאיימים על עתיד ההשכלה הגבוהה ועל המחקר במדינה. ההשלכות של קוצר ראיה זה על מעמדה הבינלאומי של המדינה צריכות להדאיג כל אזרח".

הקיצוצים נמשכים

רק הבוקר דיברה סטורמזה בוועדת החינוך של הכנסת, שדנה במשבר המתמשך במערכת ההשכלה הגבוהה ובכלל זה ההשבתה צפויה של האוניברסיטאות, אם לא יוחזרו תקציבים למערכת בגובה של 2.4 מיליארד שקלים. "3 שנים ששנת הלימודים לא נפתחת כסדרה", אמרה בוועדה, "מה שקורה במדינת ישראל זה פשוט לקטוע את יד ימין כדי לאפשר ליד שמאל לתפקד, חזרנו לתקופת האבן".

בקטגוריה של ציטוטים ממאמרים השיגה השנה האוניברסיטה ציון גבוה יחסית, מקום 89 מתוך 100. ציון זה ממקם אותה בקטגוריית הציטוטים יחד עם האוניברסיטאות המובילות בארה"ב, כמו הרווארד, ייל, פרינסטון, קולומביה וסטנפורד. בדירוג הכולל ישראל עדיין רחוקה מעט מהאוניברסיטאות הללו. במקום הראשון ניצבת אוניברסיטת הרווארד, במקום השני ייל ובשלישי וברביעי קיימברידג' ואוקספורד הבריטיים. יש לציין כי כשליש מהאוניברסיטאות הטובות שדורגו בעולם נמצאות בתחומה של ארה"ב, וגם האוניברסיטאות האסייתיות כבר מגיעות ל-50 המקומות הראשונים ביניהן 3 הממוקמות בהונג קונג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully