"העלאת שכר הלימוד - תנאי להעברת התקציב"

גורמים במערכת ההשכלה הגבוהה טוענים כי "האוצר מתנה העברת 100 מיליון שקל לתקציב המערכת בהעלאת שכר הלימוד"

נעמה טלמור

הפגישה בין ראשי האוניברסיטאות לנציגי משרד האוצר הסתיימה הערב (שני) ללא תוצאות. הפער בין הצדדדים עומד על מאה מיליון שקל. גורמים במערכת ההשכלה הגבוהה אמרו לוואלה! חדשות כי "האוצר מתנה חלק מהעברת התקציב למערכת בהעלאת שכר הלימוד".

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע הבוקר כי לא יפתח את שנת הלימודים הבאה. ההודעה נמסרה בתום ישיבת חירום שקיימו ראשי האוניברסיטאות לאור המשבר בו נתונה מערכת ההשכלה הגבוהה. פרופ' מנחם מגידור, יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, הודיע בתום הישיבה כי "שנת הלימודים לא תיפתח, אם לא תובטח למערכת תוספת משאבים, כפי שנקבע על ידי ועדת שוחט".

ועדת שוחט קבעה שיש להזרים למערכת 2.5 מיליארד שקלים, שיתפרסו על תקופה של חמש שנים. בשנה האחרונה התקיים משא ומתן בין שרת החינוך יולי תמיר והמועצה להשכלה גבוהה מול משרד האוצר על תקציב בהיקף של 1.8 מיליארד שקלים. הפער נוצר עקב העובדה שהסטודנטים הגיעו להסכם עם הממשלה על כך ששכר הלימוד לא יעלה.

בשנה שעברה הוחלט בין ראשי האוניברסיטות לאוצר כי במהלך השנה הקרובה יתקיים תהליך גישור בין הצדדים, אולם עדיין לא הושגה הסכמה על סכום הכסף שיוזרם השנה לאוניברסיטאות. "אני קורא לממשלת ישראל להתעשת ולמנוע את הסבל והנזק שייגרם לציבור הסטודנטים מאי פתיחת שנת הלימודים", אמר פרופ' מגידור.

בנוסף, החליטו ראשי האוניברסיטאות, להעלות את שכר הלימוד בכ-550 שקלים כך שיעמוד על כ-9,150 שקלים. זאת, בהתאם לעלייה במדד המחירים לצרכן. בשנים הקודמות ספגו האוניברסיטאות את ההפרש שנבע מעליית המדד.שכר הלימוד היה צפוי לעלות ביותר מאלף שקלים מכיוון שהממשלה לא אישרה הנחה קבועה בגובה 6%, וכתוצאה מהעלייה במדד. ועד ראשי האוניברסיטאות החליט "להקפיא", כלשונו, את שכר הלימוד ולא לדרוש מהסטודנטים לספוג את אי מתן ההנחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully