וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כל ישראל סוחרים

ליבי אביכזר

24.9.2008 / 13:21

ישראל היא יעד מרכזי בעולם לסחר בבני אדם. זהבה גלאון ו"מוקד סיוע לעובדים זרים" יהיו בין הזוכים בעיטור ממלכתי לנאבקים בתופעה

עיטור ממלכתי למאבק בסחר בבני אדם, המוענק זו השנה הראשונה, יינתן בין היתר לעמותת "מוקד סיוע לעובדים זרים". הענקת עיטורים ממלכתיים לגופים ויחידים הפועלים למיגור הסחר בבני אדם על ידי נשיא המדינה נקבעה בהחלטת ממשלה כחלק ממהלך מקיף שנועד לקדם את המאבק בסחר בבני אדם. החל מהשנה, יעניק נשיא המדינה מדי שנה עיטורים ממלכתיים לגופים ממשלתיים, לגופים שאינם ממשלתיים ולאנשים פרטיים הפועלים למיגור הסחר. השנה הוחלט להעניק את העיטור גם לחברת הכנסת זהבה גלאון כאדם פרטי ולימ"ר תל אביב כגוף ממשלתי.

סחר בבני אדם מתרחש בכל יום בכל העולם. מיליוני נשים גברים וילדים מועברים בין מדינות, תמורת תשלום, על מנת להעבידם בכפייה ובתעשיית המין. בישראל נסחרות מדי שנה מאות אלפי נשים ממדינות ברית המועצות לשעבר ולאחרונה אף מהפיליפינים ומסין. עובדים שמגיעים לעבוד בענפי החקלאות, הסיעוד והבניין חשופים גם הם לסחר כשמעסיקיהם נוטלים מהם את הדרכונים ומגבילים בכך את חופש התנועה שלהם. גם המנהג של חברות כוח אדם ישראליות רבות לגבות כסף מעובדים תמורת הזכות לעבוד הופך את העובדים לפגיעים יותר לסחר.

לא עומדים בסטנדרטים מינימליים

המידע העדכני ביותר על סחר בבני אדם בישראל נמצא בדוח שנתי שמוציאה מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סחר עולמי בבני אדם. בדוח שהתפרסם ביוני השנה מוגדרת ישראל כיעד מרכזי לסחר בבני אדם. השנה חלה עלייה קלה בדירוגה של ישראל כמדינה בה מתקיימת פעילות ממסדית למיגור תופעת הסחר אך כותבי הדוח מציינים כי ממשלת ישראל עדיין לא עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים המינימליים.

בשנת 2003 פרסמו הארגונים "מוקד סיוע לעובדים זרים" "אישה לאישה" ו"מרכז אדווה" דוח מקיף בנושא סחר בנשים בישראל שהתבסס בין השאר על ראיונות עם למעלה מ-100 נשים שנסחרו. ממצאי הדוח מראים כי רובן המכריע של הנשים לא עסקו בזנות במדינת המוצא שלהן והגיעו לישראל בשל מצוקה כלכלית קשה. 40% מהנשים סיפרו כי נכלאו בבתי הבושת ו – 33% דיווחו על אלימות שהופעלה כלפיהן. מרבית הלקוחות של הנשים היו גברים ישראלים בני כל המעמדות וביניהם אף קטינים.

מכירים מישהו שהלך לזונה?

בשנים האחרונות נעשה ניסיון על ידי המוקד לסיוע לעובדים זרים להסיט את הדיון ולדבר על הצלע המשמעותית בסחר בנשים – הלקוחות "אנחנו מפרסמים דוחות שסוקרים את מצב הלקוחות בתעשיית המין במדינות אחרות והגשנו הצעת חוק בשיתוף חברת הכנסת זהבה גלאון, שנושאה איסור צריכת מין בתשלום" מספר דובר המוקד, רום לבקוביץ' "הצעת החוק מתבססת על מודל שפועל בסן-פרנסיסקו, שם זונה לשעבר הקימה בית ספר ללקוחות אליו מגיעים אנשים שנעצרו בפעם ראשונה ובו הם עוברים שורה של השתלמויות על ידי נשים שעבדו בעבר בתעשיית המין. אנחנו לא בטוחים שמעצר של כל הלקוחות ישיג את המטרה המיידית, אנחנו חושבים שהתהליך החינוכי חשוב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully