פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "יהיו פיטורים בבתי השקעות בארץ"

   מנכ"ל חברת השמה: כדאי לעובדים להתחיל להכין אלטרנטיבות. מנכ"לית מנפאואר: ספק אם השנה חברות יגייסו עובדים אחרי החגים

   "עובדים בבתי השקעות יפוטרו - השאלה היא רק כמה. אני מציע לעובדים להתחיל כבר עכשיו להכין תוכנית מגירה ובה אלטרנטיבות תעסוקתיות, גם אם אינם עומדים לנצלן כבר מחר" - כך אומר אהוד כהן, הבעלים של חברת ההשמה נקודת פתיחה.

   קברניטי המשק מנסים להרגיע ולטעון כי המערכת הפיננסית איתנה וכי הקשר שלה למתרחש בשוקי העולם אינו חזק; ואולם כהן מאמין כי עובדי תעשיית הפיננסים צריכים להתחיל לדאוג. לדבריו, האלטרנטיווה הסבירה ביותר של אנליסט שפוטר היא לנסות את מזלו בבית השקעות אחר, בבנק או בחברת ביטוח - אך הוא יכול גם להציע שירותיו כאיש קשר בין משקיעים, או בין חברה לבין שוק ההון.

   הפיטורים - רק אחרי החגים

   אורנה סגל, מנכ"לית חברת כוח האדם וההשמה מנפאואר ישראל, אומרת כי תקופת החגים שעומדת בפתח "באה לטובה, מכיוון שבתקופה זו ארגונים נמנעים בדרך כלל מפיטורי עובדים". לדבריה, מעסיקים בישראל נוהגים לגייס עובדים חדשים אחרי החגים, אך הפעם ספק אם זה יקרה.

   סגל אומרת כי העובדים המועסקים במגזר הפיננסים מאוימים בפיטורים יותר מעובדים במגזרים אחרים, אך לדבריה אין צורך שיחפשו עבודה כבר עכשיו. "בשוק קיים רעב ליועצים פנסיוניים וליועצים בתחום הביטוח האלמנטרי", מציינת סגל. "פיננסייר יפעל נכון אם יכוון את עצמו לתחום".

   לדברי סגל, גם מי שמועסק כטלר בבנק אינו צריך להיות מודאג. "טלרים הם על פי רוב עובדים צעירים, בעלי השכלה מעל הממוצע", היא אומרת. "אנשים אלה יכולים לעשות הסבה כמעט לכל תחום".

   סגל סבורה כי סיכוייו של עובד בנק מבוגר יותר, למשל מנהל מחלקת אשראי או מנהל סניף בנק בן 49, להתמנות לאחר פיטוריו למנהל כספים בחברה קטנה או בינונית או להצטרף לחברה העוסקת בייעוץ כלכלי - טובים. "לאיש שיווק שיפוטר, אני מציעה לשקול כניסה לתחום האימון העסקי", אומרת סגל. "העובדה שעסקים רבים ייקלעו לקשיי נזילות עשויה ליצור ביקוש לקואוצ'רים". סגל מוסיפה: "יש לי שני מכרים, האחד ניהל מחלקה בשלוחה ישראלית של חברה גלובלית והשני מהנדס חומרה. האחד פתח פעוטון והשני נהפך לגננת - והם מאושרים".

   ד"ר מוטי נוימן, מנהל מחלקת ייעוץ קריירה בפילת, אומר שהמשבר לא צריך להדאיג ספקי מזון, קוסמטיקאיות, מכונאי רכב ואנשי תחזוקה; "לשירותים האלה תמיד יהיה ביקוש", הוא אומר.