וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המעו"ף הוסיף 9.5% לפני פתיחת המסחר בבורסה

נתן שבע

21.9.2008 / 10:06

בגלל העלייה במדד בשלב הטרום-פתיחה בת"א, ייפתח המסחר באיחור של 45 דקות. בשבוע שעבר צנח המעו"ף ב-10%

האם המסחר ייפתח היום באיחור? עליות של 9.5% נרשמות היום במדד המעו"ף בשלב הטרום פתיחה בבורסה - מה שיאלץ את הבורסה ככל הנראה לפתוח המסחר באיחור.

דירקטוריון הבורסה החליט בשנה האחרונה על מהלך המכונה "פתיחה אנגלית" שמטרתו לסייע באיזון הפקודות המוגשות בשלב טרום הפתיחה ובהקטנת האפשרות להשפיע על המדדים. מנגנון זה יאריך את שלב טרום הפתיחה במספר דקות אם יוגשו לבורסה פקודות המגדילות את השינוי הצפוי במדד ת"א-25 במסחר הפתיחה אל מעבר ל-2.5%. הפתיחה האנגלית תופעל באופן הבא:

אם תוגש פקודה שתעלה את תנודת מדד ת"א-25 הצפויה במסחר הפתיחה אל מעבר ל-2.5%, יוארך אוטומטית שלב טרום הפתיחה, למשך זמן שייקבע באופן אקראי, בכשלוש עד חמש דקות, בסיומן יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה. אם תנודת המדד הצפויה לאחר ההארכה, תישאר גבוהה מ-2.5%, יוארך שוב שלב טרום הפתיחה אוטומטית בכשלוש עד חמש דקות נוספות, בסיומן יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה. אם תנודת מדד ת"א-25 הצפויה לאחר ההארכה השנייה תהיה גבוהה מ-5%, יידחה מסחר הפתיחה למשך 45 דקות, ובסיומו יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה. אם תנודת המדד הצפויה לאחר ההארכה השלישית תהיה נמוכה מ-12%, יקבע מדד פתיחה והמסחר יחל.

כמו כן, נראה שהיום כבר יוכלו גם המשקיעים בתל אביב לנשום לרווחה. תוכנית החירום עליה הכריז הממשל האמריקאי הזניקה את השווקים לסוף שבוע של עליות בארה"ב ובאירופה, וצפוי למשוך את תל אביב מעלה. מדד המעו"ף איבד מתחילת השנה 30% לאחר שרק בשבוע שעבר הוא צנח ב-10%.

עם זאת, ברור למשקיעים כי גם אם נראה עליות שערים היום ובימים הקרובים, עדיין לא בטוח כי הסתיים המשבר. המשקיעים עשויים לשאוב עידוד ממלחמת החורמה של הממשל האמריקאי במשבר.

מדד הנדל"ן איבד השנה 62%

הממשל האמריקאי נקט תוכנית חירום שעלותה כ-700 מיליארד דולר, אשר נועדה להרחיב את סמכויות משרד האוצר האמריקאי לרכוש ניירות ערך בעייתיים מחברות הפיננסים, ובכך לנקות את מאזניהן ולהחזיר למגזר את אמון המשקיעים. תוכנית החירום, שזקוקה עוד לאישור הקונגרס, תעניק לשר האוצר סמכות להחזיק בניירות ערך מגובי משכנתאות בשווי של עד 700 מיליארד דולר, בכל רגע נתון. בסך הכל השלימו הבורסות בארה"ב זינוק של עד 8% ביומיים. את העליות הובילו מגזר הפיננסים, כאשר הוראה חדשה של רשות ני"ע עצרה את המסחר בשורט שם על 700 מניות פיננסים.

גם מדד התל הבונד, שקרס ב-9% בשלושת השבועות האחרונים, עשוי להתאושש היום. הירידות נבעו בעיקר מגל המכירות של הציבור והנזילות הנמוכה של איגרות החוב. מבין האיגרות הגדולות במדד קרסה אפריקה מסדרה כ"א שנמחקה בסדר גודל בלתי נתפס בשני ימי המסחר - כשליש משוויה.

את הירידות בתל אביב מתחילת השנה מוביל מדד הנדל"ן עם ירידה של 62% מתחילת השנה. מניית אפריקה ישראל ירדה לשפל מאז שנת 2004, לאחר שמחקה כמעט 90% מאז השיא בו הייתה במאי 2007.

מניות הדשנים בארה"ב רשמו אף הן עליות, והיום עשויה ליהנות גם כי"ל. כך פוטאש קפצה ב-7% ואגריום עלתה ב-11%.

קצת נחת לחברת האחזקות כור. החברה, מקבוצת אי.די.בי, תרשום רווח של 135 מיליון שקל ממכירת מניות קרדי סוויס, שביצעה אתמול. הרווח יירשם ברבעון השלישי של 2008, כאשר בסך הכל תרשום החברה רווח של כ-416 מיליון שקל בגין מימוש מניות קרדי סוויס.

מבין המניות הדואליות בולטת נייס בפער חיובי של 12%, וריפון בפער חיובי של 6.7% וטבע בפער של 1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully