וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק העולמי: ישראל הורסת את הכלכלה בגדה

טלי גולדשטין

17.9.2008 / 21:05

בדו"ח חדש של מזהיר הארגון מפני התלות הגוברת של הפלסטינים בסיוע זר, עקב ההגבלות הכלכליות של ישראל

הבנק העולמי הזהיר כי ההגבלות הכלכליות המתמשכות שמטילה ישראל על הרשות הפלסטינית מגבילות באופן משמעותי את הצמיחה הכלכלית ומותירה את הפלסטינים תלויים יותר בתמיד בסיוע זר, כך דיווח היום (רביעי) העיתון הבריטי ה"גרדיאן".

בדו"ח שיוגש החודש לממשלות המערב, מכיר הבנק העולמי בכך שישראל אכן הסירה מספר מחסומים בגדה, אך ההשפעה של מהלך זה מוגבלת. עוד נאמר בדו"ח כי מתנהל דיון לגבי הסרת מחסומים נוספים, אך דיון זה מסיט את הדעת מהנושאים שבאמת חשובים.

לפי הערכות קרן המטבע העולמית (IMF), הכלכלה הפלסטינית התכווצה ב-0.5% בשנה שעברה ותצמח ב-0.8% בלבד ב-2008. כמו כן, יש מחסור בהשקעות וכמה מהמגזרים ניזוקו קשות. לדוגמה, היקף מגזר הבנייה בגדה הצטמצם לכדי חמישית מהיקפו ב-1999. על רקע נתונים אלו, הסיוע הזר הפך לחשוב יותר מתמיד. השנה קיבלה הרשות סיוע בסך 1.9 מיליארד דולר – שליש מהתמ"ג השנתי שלה.

הביקורת נגד ישראל חריפה במיוחד על רקע העובדה שבמסגרת המשא ומתן המתמשך בין ישראל לפלסטינים, דנו ישראל ומדינות המערב בסיוע לכלכלה הפלסטינית, בעיקר בגדה, על מנת לעודד תמיכה רחבה יותר במו"מ. דו"ח הבנק העולמי מדגים כמה מעט נעשה בנידון.

"יש לקחת את הסרת ההגבלות הכלכליות צעד אחד קדימה מעבר למחוות בודדות ולקראת רפורמה עמוקה של נתוני היסוד של הכלכלה הפלסטינית. הכרחי להפוך את היוזמות למצב של סטטוס קוו חדש לעומת צעדים בודדים ומנתוקים הגובים זמן יקר משני הצדדים והסחת דעת בדיאלוג על הנושאים לטווח ארוך", נכתב בדו"ח.

לדברי הבנק העולמי, סיוע ורפורמות ללא שיפור הגישה לא יעזרו להחיות את הכלכלה. למרות שחששות ישראל לגבי המצב הביטחוני מוצדקות, מרבית המחסומים בגדה סמוכים להתנחלויות יהודיות, מוסיף הדו"ח. "קיימות ראיות כי הקלה בהגבלות הכלכליות לא תהווה איום על אזרחי ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully