וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שמירה על הטבע - הציונות האמיתית

ד"ר יובל ספיר

15.9.2008 / 13:46

טובי המדענים בישאל מוחים על הפגיעה בחבל לכיש בעקבות התוכנית להקמת יישוב למפוני גוש קטיף. ד"ר יובל ספיר רואה בזה גזר דין מוות למערכת האקולוגית באזור

מחר (שלישי) תדון המועצה הארצית לתכנון ולבניה בהתנגדויות להקמת יישוב חדש במזרח חבל לכיש. היישוב המוצע, "מרשם" שמו, מתוכנן לקטוע ולהחריב שטח פתוח נרחב - האחרון בגודל כזה שנותר באזור המעבר בין האקלים הים-תיכוני למדבר. יישוב זה מקודם על ידי פוליטיקאים, וחבריהם הקבלנים, לכאורה בשמם של מפוני גוש קטיף. בצעד נדיר באקדמיה הישראלית, חברו עשרות מדענים מתחומי הסביבה והאקולוגיה, חלקם בעלי שם עולמי בתחומם, מכל האוניברסיטאות בישראל, והגישו התנגדות להקמת היישוב.

השטחים הפתוחים הטבעיים חיוניים ליישובים ולקיום המפעל הציוני מכמה בחינות. ראשית, מערכות אקולוגיות מספקות שירותים חיוניים כמו קליטת מי הגשמים למאגרי מי התהום, קליטת גזי חממה על ידי צמחים ושיפור איכות האוויר. שנית, השטחים הפתוחים מהווים מרחבי נופש ובילוי במדינה ששטחה הולך ומצטמצם. בנוסף, השטחים הפתוחים משמרים את הזהות הלאומית, ההיסטורית והתרבותית של ישראל.

בשל חשיבותם הרבה, החליטה הממשלה וכן מוסדות התכנון שיש לשמור על השטחים הפתוחים, ועל כן יש למנוע את הקמתם של יישובים חדשים. למרות החלטה זו, מקודם היישוב מרשם במזרח חבל לכיש, שנועד לתת מענה ל-24 משפחות מתושבי כפר דרום. עבור מתי-מעט אלו מתוכנן יישוב של 300 יחידות דיור. יישוב זה מיועד לקום במרכזו של שטח המקיים מערכת אקולוגית בריאה ותוססת, עם מגוון מינים יוצא דופן וריכוז גבוה במיוחד של ציפורים וצמחים. עולם טבעי זה הצליח אמנם להתמודד עם גדר ההפרדה והשפעותיה האקולוגיות, אך הקמת יישוב נוסף באזור זה תגזור גזר דין מוות על המערכת הטבעית השלמה האחרונה שנותרה בין ירושלים לנגב. ראוי לציין כי שני יישובים חדשים כבר אושרו על ידי מוסדות התכנון במזרח חבל לכיש עבור מתיישבי גוש קטיף, והקמתם מייתרת למעשה את הצורך ביישוב נוסף.

בדיון במועצה הארצית לתכנון ולבניה יידונו כעשרים התנגדויות להקמת היישוב. אחת מהן מאגדת עשרות רבות של מדענים מתחום האקולוגיה ומדעי הסביבה, מכל האוניברסיטאות בישראל, חלקם אנשי שם ברמה העולמית. אין זו עצומה ככל העצומות, ואין זו הצבעה במסרונים על מועמד ב"השרדות" או ב"כוכב נולד". זוהי חוות הדעת של אנשי המקצוע הבכירים ביותר בישראל בתחום הטבע והאקולוגיה. בצעד יוצא דופן התייצבו טובי המדענים בישראל כאיש אחד כדי למחות על הפגיעה בשטחים הפתוחים של חבל לכיש.

זה הזמן לקום ולדרוש - בשם הציונות האמיתית - את ביטול התכנית ליישוב מרשם. הציונות האמיתית היא השמירה על השטחים הפתוחים, ועל הטבע שכמעט נכחד מישראל. ללא שמירה על הטבע והסביבה, אין אפשרות להבטיח את המשכו של המפעל הציוני, והקמת יישוב כזה משמעותו פגיעה בציונות. אין לנו ארץ אחרת.

* ד"ר יובל ספיר הוא חוקר בתחום האקולוגיה והאבולוציה של צמחים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully