פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חקירת ההתרסקות: "2 המדחפים ניתקו"

   בכיר בחיל האוויר סיפר כי מערכת התיעוד במסוק נמצאה, אך היא נפגעה בהתרסקות. חלקי המסוק נמצאו בשלושה מקומות שונים

   גם המדחף (רוטור) הראשי וגם מדחף הזנב התנתקו ממקומם בגוף המסוק בטרם התרסק, זהו כיוון החקירה המסתמן בחיל האוויר על התרסקות מסוק הצפע אמש (רביעי) בקיבוץ גניגר צפון. בהתרסקות נהרגו שני אנשי הצוות שהיו בו. שי דנור רס"ן במילואים בן 35 מראש העין הוא טייס המסוק שנהרג, שמו של איש צוות האוויר שנהרג טרם הותר לפרסום.

   מתחקיר ראשוני של האירוע, עולה כי המסוק שהתרסק ומסוק נוסף המריאו לטיסת אימון מבסיס חיל האוויר ברמת דוד לכיוון מזרח. בגובה של כ-1,500 רגל, שבע דקות לאחר ההמראה, שמע הטייס המוביל בקשר משני אנשי הצוות במסוק השני כי הם מבצעים נחיתת אונס ומאז לא נשמע דבר בקשר.

   מפקד בסיס פלמחים, בו נמצאת טייסת המסוקים, תא"ל גבי שחור, אמר כי בשל העובדה שבאזור התאונה נמצאו שלושה מקומות עיקריים בהם היו חלקי המסוק, ניתן להניח כי החלקים התנתקו מגוף המסוק. "במקום האירוע נמצא מקום אחד ובו הרוטור הראשי, מקום אחר ובו מכלול הזנב ובמקום שלישי גוף המסוק, שלושת המקומות נותנים כיוון חקירה ראשוני". לדבריו, "עד לרגע ההתרסקות היו שני המסוקים בקשר רציף, ולא היה כל סימן לתקלה". בצוות החקירה שהקים מפקד חיל האוויר, משתתף גם צוות מקצועי וכן נציג של יצרנית המסוק, חברת "בל" האמריקאית.

   בדיקת המסוקים מתעכבת

   תא"ל שחור התייחס לפיצוצים שנשמעו במקום ההתרסקות והסביר כי הייתה עליו תחמושת, כפועל יוצא ממשימות ההגנה של חיל האוויר על גבול הצפון. עם זאת, לדבריו "הפיצוצים שנראו, נגרמו כתוצאה מנורים שהיו על המסוק. אמצעי החימוש העיקריים שהיה על המסוק לא התפוצצו". עוד הוא אומר כי מכשיר ה-VTR, שמכיל בתוכו את קריאות הקשר של המסוק בין הטייסים וכן פירוט מלא על הנעשה במסוק, נמצא. עם זאת, הוא נפגע בשל ההתרסקות ונשלח למעבדות כניסיון לפענח את החומר שבו. לדבריו, "פענוח התמונות במכשיר ישפוך אור משמעותי על התרסקות המסוק".

   בתוך כך, בחיל האוויר קרקעו את כלל מערך מסוקי הצפע, אולם עד כה לא נחקרו אנשי הצוות הטכני של המסוק ולא התבצעו בדיקות טכניות ביתר המסוקים. לדברי שחור, הדברים יתבצעו רק לאחר שיתבררו נסיבות התרסקות המסוק.