הקוברה: היסטוריה של הצלחות ואסונות טרגיים

מסוק הקוברה נחשב למסוק הקרב הוותיק ביותר ולאמין במיוחד. ב-1998 נהרגו מפקד בסיס פלמחים וקצין צעיר בהתרסקות מסוק מסוג זה

יהושע בריינר

מסוק ה"צפע" (קוברה) דווקא בחיל האוויר למסוק אמין, על אף היותו מסוק הקרב הוותיק ביותר שנמצא בשימוש. המסוק נכנס לשימוש מבצעי במהלך 1975, כחלק מלקחי מלחמת יום הכיפורים שהורו על צורך לתת מענה לכלים משוריינים של האויב.

המסוק, תוצרת חברת "בל", נחשב אז לאחד המתקדמים בעולם, והוא משמש גם היום צבאות רבים בעולם, בהם צבא ארה"ב. במסוק שני אנשי צוות בלבד: טייס ונווט המפעיל את אמצעי הלחימה, בהם טילים מתקדמים ומקלעים.

את עיקר פעילותו בחיל ביצע המסוק במהלך מבצע שלום הגליל כשליווה מבצעים נגד מחבלים בדרום לבנון וזכה להצלחה רבה. המסוק עלה לכותרות רק ב-1986, כאשר באוקטובר באותה השנה כאשר מטוס הפאנטום בו טס הנווט רון ארד התרסק בדרום לבנון. טייס במטוס, רס"ן אבירם, נתלה על המגלשיים של מסוק הקוברה עד שזה הגיע לשטח ישראל.

שנתיים לאחר מכן אירע מקרה דומה כאשר ארבעה חיילי גולני שנשארו בשטח לבנון במהלך מבצע "כחום וחום" נתלו על מגלשיו של המסוק בדרך לחילוץ.

המסוק גם נודע באירוע טרגי בו מצאו את מותם שני אנשי צוות אוויר. במרץ 1998 נהרגו מפקד בסיס פלמחים דאז תא"ל שמואל אלדר וסגן אילן גור במהלך התרסקות קוברה סמוך לחוף געש, בשל תקלה טכנית חמורה. במהלך מלחמת לבנון השניה אירע אירוע שנסיבותיו דומות לאלה של התרסקות המסוק היום בעמק יזרעאל.

במהלך מלחמת לבנון השניה התרסק מסוק מדגם אפאצ'י בדרך לפעילות מבצעית בלבנון. בחקירה התברר כי המדחף הראשי ניתק מגוף המסוק. באירוע נהרגו שניים: סגן תום פרקש ואל"מ צביקה לופט, הקצין הבכיר ביותר שנהרג במלחמה. לאחר האירוע נוהל ויכוח קשה בין חיל האוויר ליצרנית "בואינג", אולם חודשים ארוכים לאחר מכן לקחה היצרנית אחריות על האירוע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully