בצלם: ישראל סיפחה רבבות דונם להתנחלויות

דו"ח "בצלם" טוען כי ישראל הוסיפה רבבות דונם לשטחן של עשרות התנחלויות ממזרח לגדר ההפרדה תוך אלימות וחסימת גישה

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

ארגון זכויות האדם "בצלם" פרסם היום (חמישי) דו"ח על חסימת גישתם של פלסטינים לאדמות סביב התנחלויות. בדו"ח נטען כי רשויות המדינה ומתנחלים סיפחו עשרות אלפי דונם לעשרות התנחלויות ממזרח לגדר ההפרדה. לפי הדו"ח, ההשתלטות על הקרקעות נעשית במגוון אמצעים, אולם שני דפוסי פעולה בולטים במיוחד: מעשי תקיפה אלימים, המבוצעים בעיקר בידי מתנחלים, וכן בידי אנשי כוחות הביטחון; והקפה של טבעות קרקע סביב התנחלויות בגדרות ובאמצעים פיזיים ואלקטרוניים אחרים כדי למנוע מפלסטינים גישה אליהן.

"בצלם" טוען כי במקרים רבים הסגירה מתבצעת באופן "פיראטי", כלומר ללא הסדרה רשמית מצד הרשויות, אך "תוך עצימת עין מצדן, דבר הבא לידי ביטוי בהימנעות שיטתית מאכיפת החוק על מתנחלים עבריינים". לפי הדו"ח, סגירת האדמות סביב ההתנחלויות פוגעת בעיקר בחקלאים פלסטינים ורבים מהם נאלצים לזנוח את עיבוד אדמתם.

הדו"ח מתקשה להעריך במדויק את היקף השטח שצורף להתנחלויות מכיוון שההשתלטות על רובו לא תועדה ולא עוגנה בצווים רשמיים. עם זאת, הוא טוען כי בשנים האחרונות החלה ישראל להסדיר סגירת אדמות באמצעות צווים צבאיים, כחלק מתכנית "שטח ביטחוני מיוחד". במסגרת זו גודרו עד היום 12 התנחלויות ממזרח לגדר ההפרדה, תוך סיפוח בפועל של 4,558 דונם, כמחציתם בבעלות פלסטינית פרטית. שטחן הכולל של התנחלויות אלה גדל פי 2.4.

במסקנות הדו"ח מונה "בצלם" שורה של צעדים חלופיים שישראל הייתה יכולה לנקוט בהם כדי להגן על מתנחלים, תוך פגיעה פחותה בזכויות הפלסטינים. עם זאת, בצלם מדגיש כי "כיוון שכל מפעל ההתנחלות אינו חוקי, מוטלת על ישראל חובה לפנות את ההתנחלויות, ואסור לה לפעול להנצחתן. כל צעד ביטחוני חייב להתבצע במסגרת תהליך פינויים של המתנחלים והשבתם לישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully