אירני, סיני ותאילנדי משגרים לווין לחלל

לאחר כישלון השיגור לפני חודש, טהרן מסרה כי שיגרה בהצלחה לווין מחקר בשיתוף עם סין ותאילנד. המטרה המוצהרת: לחזות אסונות טבע

רויטרס

לוויין מחקר משותף לסין, אירן ותאילנד שוגר היום (ראשון) על גבי משגר טילים סיני. מטרת המבצע לשפר את שיתוף הפעולה בין המדינות במחקר אסונות טבע כגון רעידות אדמה. ההכרזה על שיגור הלוויין נמסרה לאחר שב-17 באוגוסט הודיעה אירן כי שיגרה לחלל בפעם הראשונה לוויין דמי מייצור מקומי. בכירים בממשל האמריקאי דיווחו אז כי השיגור נחל כישלון.

שר התקשורת מוחמד סולמני אמר כי שלוש המדינות עבדו יחד על פיתוח הלוויין. "הבוקר שוגר בהצלחה הלוויין לחלל", אמר סולמני, אך סירב למסור פרטים נוספים. "אירן וסין ומדינות אחרות באזור סובלות מאסונות טבע רבים. בעזרת האל, נרשום התקדמות במחקר החלל והתעופה", הוסיף.

סין היא אחת משש המעצמות העולמיות הפועלות למען השהיית תוכנית הגרעין של אירן. מדינות המערב חוששות כי מטרת התוכנית הגרעינית היא לייצר פצצות גרעין, אך הן נמנעות בינתיים מנקיטת צעדים שעלולים לחבל בקשרים עם אירן, יצואנית האנרגיה הרביעית בגודלה בעולם.

בפברואר, העלתה אירן חשש בעולם כולו אחרי שהודיע הכי ערכה ניסוי בטיל מייצור מקומי כחלק מתוכנית הלוויין ה"אקספלורר 1". לדבריה, היא זקוקה לשני ניסויים נוספים בלבד על מנת לשגר בהצלחה לוויין אירני לחלל.

המערב סבור כי אירן רוצה לפתח טכנולוגיית טילים מתקדמת על מנת לשגר ראשי נפץ גרעיניים. אירן מכחישה אישומים אלו. אחמדינג'ד, שביקר בבייג'ינג בשבת, אמר בחודש שעבר כי אירן מתכננת לשגר לוויין תקשורת. מנהל רשות התעופה והחלל האירנית רזה טאגיפור אמר כי אירן עובדת עם רוסיה ומדינות אסיאתיות אחרות במטרה לשגר לוויין לחלל והוסיף כי אירן מוכנה לשתף פעולה גם עם מדינות מוסלמיות אחרות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully