צה"ל כולא סרבנים, מונע מלבקנים להתגייס

לבקן בן 17 דורש להתגייס לשירות מלא בצה"ל, אך נתקל בסירוב. "מוזר שדווקא בתקופת מלחמה במשתמטים לא מגייסים אותי"

יהושע בריינר
26/08/2008

בעוד שבחודשים האחרונים מתגברים הדיווחים על העלייה במספר המשתמטים משירות בצה"ל, מסתבר שיש כאלו שדווקא רוצים להתגייס, אבל צה"ל אינו מעוניין בהם. דור דיין, צעיר בן 17 וחצי מעמק חפר הסובל מלבקנות, הגיש היום (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד צה"ל, בה הוא דורש כי הצבא יסכים לגייס אותו לשירות מלא בן 3 שנים. דיין קיבל פטור רפואי משירות בצה"ל, אולם הוא מסרב להתנדב לשירות של שנה וחצי כפי שמאפשר הצבא, ועומד על כך שישרת במשך שלוש שנים מלאות.

"כל חיי למדתי במערכת חינוך רגילה, ואני חי כמו כל בן נוער נורמלי", אמר דיין לוואלה! חדשות, "אין שום סיבה שצה"ל יתייחס אליי אחרת. השוני בי הוא לא דרסטי ואני מתנהל בחברה באופן טבעי, אבל הצבא מנסה להתנער מאחריות רפואית כלפי למרות שאני מסוגל לתרום, והרבה". דיין, הסובל מבעיה בראייה בשל הלבקנות, כבר עבר מספר ועדות רפואיות ואף ערער על החלטתן.

"החובה שלי כאזרח היא לשרת את המדינה שלוש שנים. בסך הכל אני מבקש שיתנו לי לעשות זאת", מוסיף דיין, "דווקא כשצה"ל מנסה להחזיר את הבושה למשתמטים, כשבא אדם שרוצה לתת מעצמו הוא נתקל בקיר ומראים לו את הדרך החוצה". פרקליטו של דיין, עו"ד רוני קרדונר, אמר כי על אף מוגבלותו של דיין, יכול צה"ל לגייס אותו ככל מתגייס אחר. "דווקא בעידן ההשתמטות, תמוה שצה"ל דוחה בקשה של תלמיד מצטיין שמראה נכונות לתרום. אי אפשר למצוא תפקיד שהולם את כישוריו?"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, כי "צה"ל אינו נוהג להתייחס בתקשורת לענייניו האישיים של מלש"ב או חייל, בשל החשש לפגיעה בצנעת הפרט. צה"ל טרם קיבל את עתירתו של דור דיין, ואם אכן הוא פנה לערכאות משפטיות, המדינה תגיש את תשובתה לעתירה בבית המשפט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully