סרבנית הגיוס הולכת לכלא הצבאי

סהר ורדי טענה כי "כלא צבאי הוא המחיר שאני צריכה לשלם כדי שאנשים יקשיבו". אמהות של מתגייסים התעמתו עם תומכים בסרבנות

יהושע בריינר
איריס דומאני

(צילום: איריס דומאני. עריכת וידאו: יאיר דניאל)

חמישה ימים לאחר שנכלא סרבן הגיוס הראשון מחותמי "מכתב השמיניסטים 2008", נשפטה היום (שני) סרבנית השירות הראשונה מבין החותמות. סהר ורדי, בת 18 מירושלים, התייצבה בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר אך סירבה להתגייס. ורדי תצטרף לחברה אודי ניר שנכלא בשבוע שעבר בכלא 6 לאחר שהצהיר גם הוא כי "אינו מוכן לקחת חלק בצבא הכיבוש בשטחים".

ורדי ניסתה להשתחרר משירות החובה דרך ועדת המצפון, אך לדבריה סירבו בוועדה לקבל את בקשתה וטענו כי היא "פוליטית מדי". לדבריה, "החינוך שקיבלתי בבית לא מאפשר לי לחיות עם הדברים שמתרחשים בשטחים ולכן אסרב לשרת בצבא. כנראה שכלא צבאי הוא המחיר שאני צריכה לשלם כדי שאנשים יקשיבו. כדי לשנות את המצב צריך גם לפעול".

במכתב שכתבה לשר הביטחון אהוד ברק כתבה ורדי כי "הייתי בשטחים אינספור פעמים וכמה שאמרתי לעצמי, שהחייל שעומד במחסום אינו אשם במדיניות המדכאת והכובשת של ישראל, לא יכולתי להסיר מאותו חייל את האחריות למעשיו". לדבריה, "מעגל הדמים שאני חיה בו, המורכב מחיסולים ופיגועים והפצצות ויריות וקורבנות רבים יותר ויותר משני הצדדים, הוא מעגל המונצח על ידי הבחירה של שני הצדדים לנקוט באלימות, בחירה שאני מסרבת לקחת בה חלק", כתבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully