מחקר: כת האמיש גדלה בקצב מסחרר

בני הכת, שהיגרו לארה"ב מאירופה לפני 200 שנה לפני ועדיין לא משתמשים במכשירים חשמליים, כמעט הכפילו מספרם מאז 1992

רויטרס
21/08/2008

בני כת האמיש בארצות הברית כמעט הכפילו את מספרם ב-16 השנים האחרונות הודות להקמת משפחות גדולות, נישואין בתוך הקהילה ותוחלת חיים ארוכה יותר. כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם אתמול (רביעי). אוכלוסית האמיש גדלה ב-86 אחוז מאז 1992, ומספרה ב-2008 עומד על 231 אלף בני אדם לעומת 125 אלף לפני 16 שנה, גידול של ארבעה אחוז בשנה.

האמיש היא כת נוצרית שהיגרה לארצות הברית מאירופה במאות ה-18 וה-19. בני הכת מסרבים להשתמש במכוניות, במחשבים או באמצעים אלקטרונים אחרים. הם מדברים ניב גרמני ומשתמשים בסוס ועגלה כדי להתנייד באזורים הכפריים, שם ממוקמות קהילותיהם.

בזמן שקבוצות דתיות ואתניות אחרות חוששות מירידה במספר החברים בהן בשל נישואין מחוץ לקבוצה, בקרב האמיש מתעקשים על נישואין בתוך הכת ועל חינוך הילדים רק בבתי ספר מיוחדים של הקבוצה.

לפי המחקר, הגידול המזהיר במספר בני האמיש בעשרים השנים האחרונות נובע ממספר גבוה של ילדים בכל משפחה בשילוב עם ההצלחה לחנך את הילדים שלא להתחתן עם לא-איימישים. לדברי החוקרים, האיימישים אינם מתחתנים מחוץ לקבוצה, משום שצעד זה גורר לעיתים נטישת הכנסייה המיוחדת להם. "מי שמתחתן מחוץ לקבוצה מנודה", אמרו החוקרים.

  • אמיש
  • כת
  • נצרות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully