פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   משפחת חילס: אלטרנטיבה לחמאס בעזה?

   משפחת חילס, שנלחמה אתמול בכוחות הביטחון של חמאס, היא אחת הגדולות בעזה. מתי החלו החיכוכים בינה לבין חמאס ומדוע?

   אתמול ובמשך שעות ארוכות נלחמו ביניהם חמאס ומשפחת חילס העזתית. מי היא המשפחה ומדוע חמאס נלחם בה? משפחת חילס, המונה אלפי בני אדם, היא המשפחה השלישית בגודלה בעיר עזה לאחר משפחות א-סכיכ ומושתהא. רובה המוחלט של המשפחה מתגורר בשכונת סג'אעייה שבמזרח העיר עזה, שם פעלו אתמול (שבת) כוחות הביטחון של חמאס במטרה לחפש אחר מעורבים בחיסולם של חמשת פעילי חמאס בפיצוץ בעזה לפני שבוע.

   למרות שבני המשפחה משתייכים לפלגים פלסטינים שונים, הרי שהרוב המכריע משתייך לארגון פתח. המוכר והבכיר מבין בני המשפחה הוא אחמד חילס (אבו מאהר), מזכיר פתח ברצועת עזה וחבר המועצה המהפכנית של הארגון. כמזכיר הארגון ברצועה נחשב בעבר למקבילו של מזכיר פתח בגדה לשעבר, מרוואן ברגותי.

   חלק ניכר מבני המשפחה נמנה על מנגנוני הביטחון הפלסטינים, כאשר הבכיר ביניהם הוא הגנרל סלימאן חילס, שכיהן כמפקד כוחות הביטחון הפלסטיניים ברצועת עזה. בנוסף מילא חילס תפקידים בכירים במודיעין הפלסטיני ובמנגנון הביטחון המסכל.

   חמאס גובר על כיסי ההתנגדות בעזה

   החיכוכים בין משפחת חילס לבין חמאס פרצו לאחר ניצחון הארגון האיסלמי בבחירות לפרלמנט בחודש ינואר 2006. באותה תקופה פרצו עימותים בין כוחות הביטחון של חמאס לבין חמושים מהמשפחה. לפני כשמונה חודשים פרץ עימות נוסף בין הצדדים לאחר שחמאס האשים את בני משפחת חילס בהתקפות נגד פעיליו. העימות הוביל למותם של חמישה בני אדם.

   יש המאשימים את סלימאן חילס בכך שבעת ההשתלטות של חמאס על עזה היה בן ברית שקט של חמאס ולא ניסה למנוע את ההשתלטות. לאחר ההפיכה של חמאס ברצועה, תקף חילס את אויבו הגדול, בכיר פתח מוחמד דחלאן, וקבע כי הוא הוביל לאלימות הקשה מצד חמאס ועלייתו לשלטון בעזה. ואכן, בניגוד לדחלאן שברח מהרצועה, חילס ובני משפחתו נשארו ברצועה. ייתכן כי כעת חמאס החליט "להיפטר" מכל מה שמסמל את פתח ברצועה, וביניהם משפחת חילס.