סין: צילם הריסות ונשלח ל"חינוך מחדש"

  גבר סיני נעצר בעקבות תמונות שפירסם באינטרנט, בהן נראים בתי ספר שקרסו במהלך רעש האדמה. הוא מואשם בהפצת שמועות ופגיעה בסדר

  גיל קדרון

  לפי ארגון זכויות אדם בסין, גבר סיני בשם ליו שאוקן נשלח לשנה בה "יעבור חינוך מחדש דרך עבודה", לאחר שנעצר בעקבות תמונות שפירסם באינטרנט, בהן נראים בתי ספר שקרסו במהלך רעידת האדמה בסצ'ואן. כך מדווחת היום (רביעי) רשת ה-BBC. ב-12 במאי אירע הרעש, שגרם להרג של כ-70 אלף בני אדם, בעיקר באזורים עניים בהם הופרו תקני הבנייה. בין היתר קרסו בתי ספר רבים על תלמידיהם. ההאשמות כלפי ליו הן כי "הפיץ שמועות ופגע בסדר החברתי".

  הורים רבים ששכלו את ילדיהם ברעש התבטאו בצורה קשה נגד הממשלות המקומיות והפקידים, ששוחדו בידי קבלנים כדי לחסוך בעלויות בנייה ועל ידי כך להתעלם מתקנות הבטיחות. בערים הגדולות של סצ'ואן לא קרס אף בניין.

  "במקום לחקור את האחריות על בתי הספר והמבנים שקרסו, הרשויות מעדיפות לשלוח לחינוך מחדש כדי להשתיק אזרחים מודאגים", נמסר מארגון זכויות האדם.

  לפי דו"ח של ארגון זכויות האדם אמנסטי, מצב זכויות האדם בסין התדרדר במהלך המירוץ הסיני לאירוח המשחקים האולימפיים, שיחלו בעוד 9 ימים, מהדו"ח עולה כי בסין מתקיימים בין היתר "חינוך מחדש דרך עבודה", דיכוי פעילי זכויות אדם ועיתונאים, וכליאה שרירותית.

  לאחר שהתבקשה לארח את המשחקים האולימפיים, טענה סין כי היא מתכוונת להעלות את החשיבות של זכויות האדם וחופש העיתונות, ולשפר את שירותי הבריאות והחינוך. אמנסטי טוענת כי ההיפך התרחש. לפי הדו"ח, פעילים סינים נאסרו, אנשים איבדו את בתיהם, עיתונאים עוכבו לחקירה, אתרי אינטרנט נחסמו ונעשה שימוש נרחב במחנות עבודה לאסירים.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully