זימבבואה: מסתמן משבר פוליטי חדש

האופוזיציה החליטה לפרוש מהמו"מ השברירי עם הנשיא המכהן רוברט מוגאבה. "קיבלנו הצעה מעליבה שמציגה את המו"מ באור שלילי"

טלי גולדשטין
28/07/2008

מקורות במפלגת האופוזיציה של זימבבואה, ה-MDC, מסרו היום (שני) כי המשא ומתן המתנהל בין המפלגה למפלגת השלטון Zanu-PF בראשות הנשיא רוברט מוגאבה, עלו על שרטון. ככל הנראה, במהלך השיחות התעוררה מחלוקת בין הצדדים לאחר שגורמים במפלגת השלטון הציעו למנהיג האופוזיציה מורגן צ'נגראי את תפקיד "הסגן השלישי של הנשיא". מקורות באופוזיציה כינו את ההצעה "מעליבה" ואמרו כי היא מציגה באור שלילי את מתווך השיחות נשיא דרום אפריקה, תאבו מבקי. לא ברור עדיין אם השיחות הופסקו רק באופן זמני.

מפלגת השלטון של זימבבואה והאופוזיציה חתמו ב-21 ליולי על הסכם שיאפשר לצדדים לפתוח בשיחות שיאפשרו במטרה לפתור את המשבר הפוליטי החמור שפוקד את המדינה הדרום אפריקאית. במהלך המפגש, מוגאבה וצ'נגראי לחצו ידיים בפעם הראשונה מזה כעשור.

בחודש מרץ ניצחו צ'נגראי והמפלגה לשינוי דמוקרטי (MDC) בבחיר, אולם ועדת הבחירות עיכבה את פרסום התוצאות, ובסופו של דבר טענה שרק סיבוב שני יכריע את ההתמודדות.

מוגאבה זקוק להסכם

בחודש מאי פרש צ'נגראי מהמירוץ בעקבות מסע האלימות של מוגאבה כלפי תומכי ופעילי ה-MDC, ומוגאבה זכה בניצחון משכנע. דרישותיו של צ'נגראי הן הפסקה מיידית של האלימות ושחרור כל האסירים הפוליטיים, לרבות סגנו של צ'נגראי, טנדאי ביטי, מזכ"ל ה-MDC, שמואשם בבגידה בגלל ביקורתו נגד מפלגת השלטון. לפי ה-MDC, לפחות 120 מתומכיהם נהרגו ו-5,000 נחטפו בקמפיין האלימות בין שני סיבובי הבחירות.

מוגאבה זקוק להסכם עם האופוזיציה כדי שיוסרו מזימבבואה הסנקציות שחונקות את הכלכלה המידרדרת שלה. מדינות המערב אינן מכירות בניצחונו, בעוד מדינות אפריקה קוראות לו לחתום על הסכם פשרה , או לחילופין, הסכם חלוקת כוח, בדומה לזה שנחתם בקניה וסיים שם אז סבב האלימות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully