אולמרט על דוכן הנאשמים

הרפש של מי יותר גדול?

לא רק פרקליטי צמרת מנהלים את הקרב על גורלו של רה"מ, אלא גם יחצ"נים. מי האנשים שמייצרים את הכותרות, והאם נפרצו הגבולות?

אורי טננבוים
22/07/2008

"כל הגבולות נפרצו. אנשי תקשורת, יחצ"נים ועורכי דין מטעם הצדדים ומטעם העדים, בוחרים היום לנהל את המשפטים מעל מרקע הטלוויזיה, בעיתונות ובזירות ציבוריות. עלול להיות בכך לא רק רצון להשיג דעת קהל אוהדת, אלא גם להשפיע על בתי המשפט ועל טוהר ההליך השיפוטי". כך אמרה אתמול (שני) נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש בכנס נשיא המדינה לדמוקרטיה, שהתקיים במשכן הנשיא בירושלים.

ביניש גם קראה להפסיק את התופעה הבעייתית, אך נראה שדבריה לא נפלו על אוזניים קשובות במיוחד. אולי משום שבמקביל להם זרמו למערכות התקשורת ציטוטים למכביר מעדותו של איש העסקים היהודי-אמריקאי משה טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים; ציטוטים שזכו לסיקור תקשורתי נרחב וגם לוו במניפולציות של כל הצדדים המעורבים, ספינים, ספינים נגדיים, תמלילים מחדרי החקירות והודעות של משרדי יח"צ לכלי התקשורת על קטעי וידאו מחקירה משטרתית שיודלפו לכולם, בצורה מסודרת, ללא אפליה.

כל חקירה או חשד פלילי נגד איש ציבור או אדם מפורסם מעוררים, מטבע הדברים, סקרנות רבה, ולכן גם תופסים נפח תקשורתי רב, אך ספק אם אי פעם התנהלו כאן הליכים משפטיים כל כך מתוקשרים, כמו אלה שמתנהלים בימים אלה נגד אולמרט. למשטרה ולפרקליטות יש חלק נכבד במסורת ההדלפות הקלוקלת, אך גם לעדים ולנחקרים, או ליתר דיוק ליועצי התקשורת שפועלים מטעמם.

מהיוצרים שהביאו לכם את "פרשת קצב"

מי הם אותם יועצי התקשורת, שעומדים מאחורי לא מעט כותרות שנחשפנו אליהן בשבועות האחרונים בפרשת המעטפות? לאחר שהתברר לראש הממשלה אולמרט שיעקב גלנטי, ראש אגף ההסברה ויועץ התקשורת שלו, אינו יכול לדברר אותו בפרשות שבהן הוא נחקר, הוא שכר את שירותיו של אמיר דן. דן משמש כמנכ"ל חברת יחסי הציבור מקאן עיתונות ופועל במסגרת קבוצת הפרסום מקאן. הוא עבד בעבר במשרד המשפטים, בלשכת הדובר, כך שצבר ניסיון רב בטיפול תקשורתי בהליכים משפטיים.

אבל לא רק אולמרט שכר יועץ תקשורת. גם משה טלנסקי, אחד העדים המרכזיים נגדו, הגיע למסקנה שהוא זקוק לליווי תקשורתי צמוד כדי להגן על שמו הטוב. הוא שכר את מוטי מורל ורונן צור, יועצי תקשורת מהשורה הראשונה שידועים בטקטיקות התקשורתיות האגרסיביות שלהם, כפי שנוכחנו למשל בפרשת קצב.

כל אימת שטלנסקי מעיד בבית המשפט המחוזי בירושלים, מתייצבים שם גם היועצים ומתחילים בעבודתם: אמיר דן מטעם אולמרט ורונן צור מטעם טלנסקי. הם מתראיינים, מתדרכים, מדליפים, מבליטים מרכיבים שראויים בעיניהם להבלטה ומנסים להצניע אמירות וצדדים שאינם נוחים ללקוחותיהם. לעתים הם אינם מסתפקים רק בשיחות עם הכתבים שמסקרים את הפרשה, אלא מתקשרים גם לעורכים כדי לנזוף בהם על כותרות בלתי-הוגנות, לטענתם, או כדי להמתיק סוד.

בנוסף, הם מגיבים על ההתפתחויות השונות בפרשה, בניסיון להטות את המטוטלת התקשורתית לכיוונם. כך, למשל, לאחר פרסום תמלילי החקירות שעבר אולמרט, אמר אתמול יועצו אמיר דן שהפרסום "הוא הוכחה לכך שהפרקליטות והמשטרה מרגישים שעדות טלנסקי מתפוררת. בכל פעם שמשהו נופל להם, הם מדליפים משהו אחר שיסווה על כך". לעומתו, רמזו גורמים בפרקליטות כי ההדלפות מגיעות דווקא מכיוונו של אולמרט בניסיון ליצור "מצג של רדיפה" על ידי גורמי אכיפת החוק.

גם משרד יחס הציבור של מוטי מורל ורונן צור לא נותר חייב. הקרב העיקרי שמתנהל כעת הוא בין הפרלקיטות לאולמרט ואנשיו, אך יועצי התקשורת של טלנסקי, שאינו בחזקת חשוד, מיהרו להבהיר, שעדות טלסנקי אינה מתפוררת וש"מקורבים לאולמרט" מכפישים אותו ללא כל ביסוס עובדתי.

"החקירות הפכו לקרקס ציבורי"

האם במסגרת הקרב שמנהלים יועצי התקשורת על דעת הקהל אכן נפרצו כל הגבולות, כפי שאמרה נשיאת בית המשפט העליון?

לדעת ארנון פרלמן, שהיה יועץ התקשורת של ראש הממשלה אריאל שרון, מאוד נוח להפיל הכל על יועצי התקשורת, אך בדרך כלל לא היועצים הם אלה שמדליפים חומרים חסויים ופרוטוקולים של חקירות. עם זאת, בשיחה עם וואלה! חדשות הוא אמר, שאין טעם לדון בשאלה 'מי התחיל'. "התוצאה היא זו שחשובה, והתוצאה היא זילות מוחלטת של מערכת אכיפת החוק ושל הפוליטיקה. הפגיעה היא לא רק באינדיבידואלים, אלא בכולנו. כך לא אמורים להתנהל הליכים משפטיים".

הוא הוסיף, כי החקירות שמתנהלות נגד ראש הממשלה הפכו ל"קרקס ציבורי". לדבריו, אולי ההתעוררות שאנו עדים לה בעניין זה בימים האחרונים תוביל בסופו של דבר למשהו טוב יותר. "אולי", סיכם, "היינו צריכים להגיע לקצה כדי להבין איפה טעינו, כדי להגיע לשפיות". עם זאת, ההיסטוריה של פרשות קצב ואולמרט מוכיחה שבכל פעם שנדמה שהגענו לתחתית החבית, נשמע נקישות מלמטה. שתהיה לכולנו התפלשות נעימה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully