אושר טרומית: גידול תקציב ההשכלה הגבוהה

על פי ההצעה שעלתה בכנסת, יועברו 1.8 מיליארד שקל לאוניברסיטאות ב-5 השנים הקרובות. "נמנעה אי פתיחת השנה הבאה"

נעמה טלמור

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה טרומית הצעת החוק שקובעת כי תקציב המוסדות להשכלה גבוהה יוגדל ב-1.8 מיליארד שקלים במשך תקופה של חמש שנים. על פי הצעתו של יו"ר מפלגת מרצ חיים אורון, יוקפא שכר הלימוד למשך חמש שנים ויינקטו צעדים לחיזוק המכללות בפריפריה.

אורון בירך על "התגייסות הכנסת למען הצלת מערכת ההשכלה הגבוהה ומניעת אי פתיחת שנת הלימודים הבאה". עם זאת, הוא הצר על כך "שמפלגת העבודה העדיפה להבטיח את מקום נציגה בראש ועדת הכספים על פני פתרון משבר לאומי".

הסטודנטים מסרו הודעה על פיה הם רואים בהצעת החוק "הצעה סבירה במסגרת האילוצים של המערכת, אשר תביא לרגיעה מסוימת במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". יו"ר ארגון הסטודנטים, נתנאל איזק ויו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי חזקו את ידי אורון והוסיפו כי "הצעתו תסייע רבות לקידום מערכת השכלה הגבוהה בישראל".

הצעת החוק מנוגדת לעמדת משרד האוצר. לפני כשבועיים היא עלתה לדיון, אך שר האוצר רוני בר און ביקש מאורון לדחות את ההצבעה כדי להמשיך במשא ומתן בין המוסדות לאוצר. שרת החינוך יולי תמיר דורשת את העברתם של 1.8 מיליארד שקלים על בסיס דו"ח שוחט, אך משרד האוצר מבקש ליישם במלואן את מסקנות הדו"ח, בהן העלאת שכר הלימוד לסטודנטים. מערכת ההשכלה הגבוהה מתוקצבת במסגרת תוכנית חומש. מכיוון שתמו חמש השנים וטרם התברר גודל התקציב, המערכת לא יכולה לתכנן את תקציבה העתידי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully