וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הרגשתי שהחוקרים מצמידים לי אקדח לראש"

נתיב נחמני

20.7.2008 / 14:23

ביום השלישי של חקירתו הנגדית, ענה טלנסקי לשאלה האם דיבר אמת בחקירתו: "לא, פחדתי מהחוקרים". פרקליטו של רה"מ: "הוא מבולבל, לא ניתן לבסס עליו כתב אישום"

גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר. עריכת וידאו: גדי וינסטוק)

"הרגשתי שחוקרי המשטרה מצמידים לי אקדח לראש והייתי מאוד מבולבל בחקירה ופחדתי מהחוקרים", כך אמר היום (ראשון) איש העסקים היהודי-אמריקאי מוריס טלנסקי בחירתו הנגדית בפרשת המעטפות בבית המשפט המחוזי בירושלים. בתום הדיון אמר פרליטו של אולמרט, עו"ד אלי זוהר כי "כל מי שהיה באולם שמע את הבלבול בעדותו של טלנסקי. זה לא עד שאפשר לבסס עליו כתב אישום".

פרקליטיו של אולמרט גם שאלו את טלנסקי על חלקו בתשלום הוצאות ראש הממשלה אהוד אולמרט, בעת שכיהן כשר התמ"ת וכראש עיריית ירושלים, לרבות שדרוג טיסותיו למחלקה ראשונה והוצאות אירוח במלונות, וכן על הלוואות, שלטענתו נתן לאולמרט ומעולם לא הוחזרו.

במהלך החקירה הנגדית מקרין עו"ד אלי זהר, פרקליטו של רה"מ, קטעים קצרים בני 10-15 שניות מחקירתו של טלנסקי ביאח"ה. לאחר הקרנת כל קטע כזה, שואל זהר את טלנסקי האם הדברים שנאמרו על ידו באותו קטע הם אמת או שקר. ניכר כי שיטת חקירה זו מבלבלת את טלנסקי והוא מרבה להשיב "אני לא יודע" או "אני לא זוכר".

באחד הקטעים שהקרין זהר, מספר טלנסקי על שיחת טלפון שקיבל מאולמרט בחג הפסח לפני שלוש או ארבע שנים (לדברי טלנסקי, הוא אינו זוכר את השנה המדוייקת). בשיחה אולמרט ביקש ממנו שילווה לו כסף לצורך נסיעה לחו"ל. טלנסקי מספר לחוקרים שהוא משך מהבנק סכום של 72,500 דולרים, מתוכם נתן לאולמרט 10-15 אלף דולר. לאחר הקרנת קטע חקירה זה שאל עו"ד זהר את טלנסקי: "האם דיברת אמת כאן?" טלנסקי השיב לו: "לא. הייתי תחת לחץ, פחד ובלבול".

לאחר מכן הוסיף טלנסקי "לא נתתי לאולמרט עשרת אלפים דולר. נתתי לו יותר, נתתי לו את כל ה-72,500 דולר שמשכתי מהבנק". לדברי טלנסקי, אולמרט אמר שהוא צריך לנסוע ואין לו כסף, לכן הלך למשרדו ונתן לו שם את הכסף. בשלב זה נזפה השופטת מוסיה ארד בעו"ד זהר ואמרה לו כי עליו להיות יותר ספציפי בחקירתו וכי הקרנת הקטעים הקצרים ונטולי ההקשר מהחקירה מבלבלת לא רק את העד, אלא גם את כל הנוכחים בדיון. בשלב זה שאל עו"ד זהר את טלנסקי: "אז בלחץ החקירה המצאת סיפור?" טלנסקי: "כן. הייתי תחת לחץ. כמו אותו הלחץ שהרגשתי כשקראתי בעיתון שאמרת שתמחץ אותי".

"זקן קיבלה כסף מהרבה אנשים"

בהמשך החקירה, הקרין זהר קטע בו נשאל טלנסקי ע"י החוקרים מדוע, אם אמר שנתן לאולמרט רק עשרת אלפים דולר, ברישומיה של שולה זקן נרשם שהוא נתן לו 72,500 דולר. לכך משיב טלנסקי לחוקריו: "מה ששולה אומרת זה 'בובע מייסעס' (סיפורי סבתא, ביידיש). היא קיבלה כסף מהרבה אנשים... אז היא כתבה".

מהדיון עולה, כי ביומנה של שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר אולמרט, נכתב בין היתר: "טלנסקי הביא 72,500 דולר. נתתי לאולמרט 7,500 והשאר למסר".

טלנסקי סיפר: "אולמרט אמר לי להביא שבעים אלף דולר. אמרתי לו 'אתה משוגע? אני לא אביא לך 70 אלף'. הוא אמר לי שהוא יוצא לחופשה ושהוא יחזיר לי את הכסף".

עורך דינו של טלנסקי, ז'ק חן, אמר לוואלה! חדשות, כי אין להתייחס לסתירות לכאורה העולות בין הגרסה שמסר טלנסקי בחקירת המשטרה לבין זו שעולה בעדות בחקירת הנגד. לדבריו, "בסופו של דבר העדות שניתנת במשפט, היא שקובעת".

במהלך עדותו בחקירת הנגד נראה טלנסקי מוטרד מאוד. פעמים רבות הוא מניח את ידיו על ראשו והוא מרבה לבקש מהשופטים הפסקות, בשל צום י"ז בתמוז.

טלנסקי: "מנסים להציג אותי כרשע"

במהלך הדיון פנה טלנסקי לפרקליטו של אולמרט, עורך דין אלי זהר, ואמר לו "חתכת בי בבשר החי. אחרי תקופה כל כך ארוכה שאני יושב פה, אתן לזה דין וחשבון. אתה מנסה להציג אותי כרשע. אני מבקש מבית המשפט שיעזור לי. החיים שלי והמשפחה שלי הפכו לנחלת הציבור. הבוקר בעיתון קראו לי שקרן פתולוגי. זה עניין פרטי ואין לזה קשר לתיק. כל מה שעשית עד עכשיו היה בשביל להרוס את שמי הטוב".

זוהר מצידו השיב לטלנסקי, בנוגע לכתבה שמציגה אותו כשקרן פתולוגי, ושאל: "אתה מודע לכך שזו פרשנות של אדם שישב פה ושמע אותך מדבר?". בשלב זה התערבה השופטת ארד, פנתה לטלנסקי ואמרה לו: "אני מייעצת לך לא להקשיב לכל מה שאומרים עליך".

פרקליט המדינה עו"ד משה לדור ביקש מבית המשפט לאסור פרסום פרטים מעדותו של טלנסקי עד לתום חקירתו הנגדית ביום שלישי בערב. לדור טען כי פרקליטיו של אולמרט מנסים להשפיע על עדותו של טלנסקי באמצעות פרסומים של הערכות שונות על עדותו בעיתונות. השופטת דחתה את בקשתו של לדור ואמרה כי "חלק מההליך הוא פרסום, ולצערנו יש לכך השפעות".

פרסום ראשון: 09:00

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully