בדרך למלחמה באירן?

ארה"ב מטילה ספק בנכונות אירן לשתף פעולה

בשבת ייערכו שיחות בין אירן לאיחוד האירופי לגבי הענקת חבילת תמריצים, תמורת השהיית פעילות הגרעין. גם נציג אמריקאי ישתתף

טלי גולדשטין
17/07/2008

מזכירת המדינה קונדוליזה רייס אמרה היום (חמישי) כי אינה בטוחה לגבי נכונות אירן להיענות בחיוב לחבילת התמריצים שתקבל בסוף השבוע מהמערב בתמורה להשהיית פעילות הגרעין שלה. "אני פשוט לא יודעת", אמרה רייס לכתבים כשנשאלה האם היא צופה תשובה חיובית מצד אירן במהלך שיחות שייערכו בז'נבה בשבת, בהן ינכח גם נציג אמריקאי.

"המסר שאנו מנסים להעביר הוא שארצות הברית עומדת מאחורי המסלול הדיפלומטי ומאוחדת עם בעלות בריתה. אנו מקווים שאירן תקלוט את המסר", הוסיפה.

היום דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי לאחר שהנשיא בוש השתכנע שאירן פתוחה למו"מ, הוא החליט לשלוח את וויליאם ברנס, השגריר לשעבר ברוסיה, לנציג הממשל בשיחות עם הרפובליקה האיסלמית, שייערכו בין סעיד ג'לילי, המתווך האירני בנושא הגרעין, והממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי חביאר סולנה ונציגים נוספים מסין, רוסיה, צרפת, בריטניה וגרמניה.

השינוי הגיע בעידודה של רייס, ונובע מסימנים הולכים וגוברים, לפי דעת הממשל, שאירן פתוחה למו"מ, ושהסנקציות הבינלאומיות פוגעות בכלכלתה. לפי ה"פוסט", הבית הלבן אישר חבילת תמריצים חדשה לאירן, שכללה התחייבות להימנע מפעולה צבאית.

"נחכה ונראה מה יגידו האירנים", אמרה רייס. לדבריה, נוכחותו של ברנס לבהיר לאירן כי הקהילה הבינלאומית מאוחדת. "אנו מציעים לאירן דרך לפתוח בדיאלוג אמיתי עם הקהילה הבינלאומית, אך מתעקשים גם כי היא תשהה את תוכנית הגרעין כתנאי למשא ומתן", הוסיפה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully